Yapay Zeka Perspektifinden Güzellik Kavramı

Pamuk Prenses’in kötü kapli cadısının o ünlü “Ayna ayna söyle bana, var mı benden daha güzeli bu dünyada” sözlerini hatırlarsınız. Bugünlerde her şeyi olduğu gibi bu soruyu da yapay zekaya sorabiliyoruz.

Miss Universe 2015

Yapay zeka modellerinin jürisi olduğu bir güzellik yarışması hali hazırda düzenlenmiş durumda.

Beauty.ai güzelleri

Bu noktada Güney Çin Teknoloji Üniversitesi yüz güzelliklerinin skorlanması üzerine akademik bir makale yayınladı. Çalışmaya ait veri setini de açık kaynak olarak yayınladılar. Veri seti 5500 örnekleme ait yüz fotoğrafları ve 60 kişinin bu örneklemlere ait 1 ila 5 arasında skorladığı güzellik değerlerinden oluşmakta.

Veri setinde hızlıca bir göz atıldığında en yüksek skora Asyalı bir kadına verilmiş durumda. Referans çalışmanın bir Çin Üniversitesinde yapılmış olması ve veri setini skorlayan gönüllülerin yine muhtemel Çinli olmalarından kaynaklı böyle bir önyargının olması çok normal görünüyor. En güzeller listesi Audrey Hepburn, Emma Watson ve Jessica Alba ile devam ediyor.

Veri setindeki en güzel kadınlar

Bu veri seti üzerine kurulan yeni bir yapay zeka modeli referans çalışmanın başarı değerlerini geçmiş durumda. Bu yapay zeka modelini IMDb’deki bulunan aktör / aktristlerin fotoğrafları ile test ettiğimiz takdirde sonuçlar oldukça ilginç. IMDb veri tabanındaki en güzel 100 aktristen oluşan listeye de buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki videoda en güzel 25’in animasyonunu izleyebilirsiniz.

En yakışıklı erkekler listesi de oldukça ilginç

Ayrı bir çalışmada da kişilere ait çekicilik ve bebek yüzlülük değerlerinin de skorlanması istenilmiş. Bu veri baz alındığında yapay zekadan en çekici aktrisitler ve en bebek yüzlü aktörleri de seçmesini isteyebiliyoruz.

En çekici aktristler

En bebek yüzlü aktörler

Sizce sonuçlar başarılı mı?

Şefik Serengil, 2019 Aralık

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.