İKSV Galaları 2018 Onur Saylak İmzalı “Daha” ile Açılıyor

İKSV Galaları, yeni yılın ilk gösterimini Onur Saylak’ın ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturduğu, son dönem Türk edebiyatının önemli isimlerinden Hakan Günday’ın aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanan Daha ile yapıyor. Daha, 11 Ocak Perşembe akşamı 21.30’da Cinemaximum City’s Nişantaşı’nda Onur Saylak’ın katılımıyla izleyicilerle buluşacak.

Hakan Günday’ın sinemaya uyarlanan ilk yapıtı olan Daha, proje aşamasında 2016 İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar’da Jüri Özel Ödülü’nü aldı. Hem televizyon hem de sinemada başarılı oyunculuğuyla tanınan Onur Saylak’ın yönettiği ilk film olan Daha, çalkantılı bir baba-oğul hikâyesi anlatıyor.

Daha’nın başrollerini baba Ahad rolünde Ahmet Mümtaz Taylan ile oğlu Gaza rolünde Hayat Van Eck paylaşıyor. 14 yaşındaki Gaza, yaşadığı küçük sahil kasabasından ayrılarak büyük şehirde liseyi okumayı hayal ederken, babasının onu insan kaçakçılığı şebekesinin bir parçası haline getirmesiyle suçla tanışır. Gaza’nın ergenliği, babasının baskıcı karakteri ve sürekli gözlemlediği göçmenlerle geçmeye başlar. Gaza ya babası gibi şiddet ve baskı üzerine bir hayat kuracak veya o da bir göçmen olacaktır.

Dünya prömiyerini Çek Cumhuriyeti’ndeki Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde yapan Daha, Malatya Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, Umut Vaat Eden Erkek Oyuncu ve Uluslararası Jüri Özel Ödülü; Adana Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise İzleyici Ödülü, SİYAD En İyi Film Ödülü, Yılmaz Güney Ödülü ve Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü kazandı.

12 Ocak’ta vizyona girecek olan Daha’yı sinemaseverler İKSV Galaları kapsamında 11 Ocak’ta izleme fırsatını yakalayacaklar. 11 Ocak Perşembe akşamı 21.30’da Cinemaximum City’s Nişantaşı’da gerçekleştirilecek İKSV Galaları’nın yeni filmi Daha’nın biletleri 5 Ocak Cuma günü 10.30’dan itibaren Biletix ve İKSV ana gişeden satışa sunulacak. Lale Kart üyeleri için ön satış 4 Ocak Perşembe günü saat 10.30’da başlıyor.

Editörün notu: Hakan Günday benim de uzun zamandır en sevdiğim yazarlar arasında yer alıyor. Yazdıkları beni her seferinde farklı çarpıyor. Çarpıyor yazdım doğru. Yerden yere çarpacak kadar etkili bir dili var çünkü. Daha’yı okuduğumda da aynı etkiyi yaratmıştı. Film hakkında olumsuz eleştiriler duydum ama Hakan Günday ve başroldeki A. Mümtaz Taylan hatrına izlemek istiyorum.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.