Fazil Say’dan “Sait Faik”

sait faik fazil say42. İstanbul Müzik Festivali, 2012 yılında gerçekleştirilen Mezopotamya Senfoni’sinin ardından, Fazıl Say’la tekrar bir araya gelerek çok özel bir projeye imza atıyor.

Fazıl Say’ın İstanbul Müzik Festivali’nin eser siparişi üzerine, Türkiye edebiyatında bir dönüm noktası sayılan Sait Faik Abasıyanık’ı ölümünün 60. yılı için bestelediği yeni eserinin dünya prömiyerleri 25 Haziran Çarşamba Burgazada ve 26 Haziran Perşembe Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Özen Yula’nın yazdığı ve sahnelediği bir edebiyat-müzik buluşması olan “Sait Faik” başlıklı eserde tiyatro oyuncuları Demet Evgar, Songül Öden ve Esra Bezen Bilgin anlatıcı rolünü üstleniyor. Çok yönlü sanatçılığı ve dinleyiciyi derinden etkileyen sesiyle tanınan Zeynep Halvaşi ile Say’ın “İlk Şarkılar” albümünde iş birliği yaptığı, müziğin duayenleri Bağcan ailesinin klasik Batı müziğindeki temsilcisi Serenad Bağcan da sahnede olacak.

Ayrıca, kanunda Hakan Güngör, kemençede Derya Türkan v e vurmalılarda Aykut Köselerli de Fazıl Say’la sahneyi paylaşacaklar. Esen Kıvrak, Olgu Kızılay, Efdal Altun ve Çağ Erçağ’dan oluşan Borusan Quartet ise eser boyunca sahnedeki sanatçılara eşlik edecek.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.