“Adalar’da Tanrı’nın Evleri” sergisi

adalarda_tanrinin_evleri_sergisi_2

Adalar İstanbul’un en sevdiğim yerlerinden. Özellikle son bir yıldır kültürel etkinlikler açısından hareketlenmesiyle, sevgimin yanında sanatsal açıdan ilgimi de çekmeye başladı. Sergiler, konserler derken özellikle yaz aylarında adanın cazibesi artıyor.

Cami, cemevi, manastır, kilise, ayazma ve sinagoglar olmak üzere Adalar’da mevcut her dine ve mezhebe ait Tanrı’nın evlerinin fotoğraflarının yer aldığı “Adalar’da Tanrı’nın Evleri” sergisi 14 Haziran Cumartesi günü Büyükada Çınar Müze Alanı’nda açılıyor.

adalarda_tanrinin_evleri_sergisi_1Küratörlüğünü Hasan Kuruyazıcı’nın yaptığı, Damla Yılmaz’ın fotoğraflarından oluşan sergide, fotoğraflara eşlik eden yazılarda binaların mimari özellikleri de anlatılıyor. Tanrı’nın evlerinin asıl işlevlerinin gösterildiği sergide yer alan camide bir bayram ya da cenaze namazı, kilisede bir evlenme töreni ya da üzüm okuma ayini, cem evinde bir semah, sinagogda bir Şabat gününe ait fotoğraflar, ziyaretçilerin en az mimari fotoğraflar kadar ilgisini çekecek. Serginin müze küratörlüğü Deniz Koç Çeliker, sergi tasarımı ise Sera Dink’e ait.

İstanbul dinlerin, mezheplerin yüzyıllardır birlikte var olduğu, 550 küsur yıldır aynı Tanrı’ya inanan Müslümanı, Hıristiyanı, Yahudisi’nin bir arada yaşadığı bir kent. Bütün dinlerin ibadethanelerini barındıran İstanbul’da Tanrı’nın yüzlerce evi bulunuyor. Adalar da sayısız özgünlükleriyle birlikte, bu konuda İstanbul’un küçük ölçekli bir örneğini oluşturuyor. Burada da her dine ait Tanrı’nın evleri mevcut. Bizans döneminden beri Rum balıkçı köylerinden başka Ortodoks manastırlarının, kilise ve ayazmaları da yer alıyor. Birçoğu, zaman içinde değişikliklere uğramış olsa da, günümüze ulaştı. 19. yüzyılın ikinci yarısında sayfiye yeri olarak gelişmeye başlayan Adalar’da, Rumlar’dan başka Hıristiyan, Müslüman ve Yahudiler’in nüfusu da arttı. Buna bağlı olarak Ortodoks Apostolik (Gregoryen) Ermeni, Katolik Ermeni ve Latin Katolik kiliselerinin, sinagoglar çoğaldı, her adada bir tane cami inşa edildi. Büyükada’da cami sayısı dördü buldu ve Burgaz’daki cemevi de son halka olarak bunlara eklendi.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.