33. Istanbul Film Festivali’nin açılış filmi: Philomena

Philomena

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 5-20 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 33. İstanbul Film Festivali’nin açılış filmi belli oldu.

Festival, 4 Nisan Cuma gecesi Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde yapılacak törenin ardından gösterilecek Stephen Frears’ın Oscar adayı son filmi Philomena ile açılacak.

En İyi Film dahil dört dalda Oscar’a aday olan ve Martin Sixsmith’in The Lost Child of Philomenaisimli kitabından senaryolaştırılan Philomena, prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nde birçok ödül kazandı. Gösterildiği uluslararası festivallerde özellikle izleyicilerin büyük ilgisini toplayan Philomena, dört dalda BAFTA, üç dalda Altın Küre ve “En İyi Film” ile “En İyi Kadın Oyuncu” (Judi Dench) dahil dört dalda da Oscar’a aday gösterildi.

Philomena, kayıp oğlunu arayan bir annenin gerçek öyküsünü anlatıyor. Film adını, 1950’lerde İrlanda’da, genç yaşta evlilik dışı hamile kalınca Katolik Kilisesi tarafından Roscrea Manastırı’na yollanan ve çocuğu elinden alınan Philomena Lee’den alıyor. Bu olaydan sonra 50 yıl boyunca oğlunu arayan Philomena’nın macerası 2005 yılında gazeteci Martin Sixsmith ile tanışmasıyla farklı bir boyut kazanıyor.

PS: Basın bülteninden.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.