İstanbul Modern Açık Hava Sineması’nda Fantastik Türkler

fantastik türkler
11 – 13 Temmuz tarihleri arasında, YAP İstanbul Modern etkinlikleri kapsamında Türk fantastik sinemasından üç filmlik bir seçki izleyici ile buluşacak.

Sinema TV iş birliğiyle düzenlenecek etkinlikte İstanbul Modern’in bahçesindeki açık hava sinemasında her akşam farklı bir fantastik Türk filmi gösterilecek.

Sinema Gösterim Ücreti: 8 TL. Üyelere ücretsiz.

11 Temmuz Perşembe, 21.30

Zagor Kara Bela, 1971

Siyah-Beyaz, 74’
Yönetmen: Nişan Hançer

Oyuncular: Levent Çakır, Ece Cansel, Nevzat Açıkgöz

1961 yılında ilk kez yayınlandığı ülke İtalya’dan sonra dünyanın dört bir yanında beğeniyle okunan çizgi roman Zagor, Türkiye’de de bir yıl sonra okuruyla buluştu. 1971’de Türk sinemasına uyarlanan Zagor’un maceralarında “Baltalı İlah” olarak da tanınan kötülerin baş düşmanı Zagor’u, Levent Çakır canlandırmıştır. Zagor, bu serüveninde en yakın dostu “yağ tulumu” diye adlandırdığı Çiko ile birlikte Kızılderilileri öldüren, kara maskeli kötü adamın peşine düşer. Kara Bela, öldürülen ailesinin intikamını almak isteyen, yarı deli bir karakterdir.

12 Temmuz Cuma, 21.30

Atını Seven Kovboy, 1974

Renkli, 84’

Yönetmen: Aram Gülyüz

Oyuncular: Sadri Alışık, Figen Han, Sami Hazinses

Sadri Alışık’ın “Red Kit”i oynadığı ve konuşan atı Düldül ile yollara düştüğü filmde, Red Kit’in efsanevi haydut çetesi Dalton Kardeşler ile mücadelesinin komik ve absürd hikayesi anlatılıyor. ‘Atını Seven Kovboy’ mekanlarıyla, dekor ve kostümleriyle o dönem Amerikan westernlerinden esinlenilerek çekilen Yeşilçam’ın spagetti western’lerine iyi bir örnek.

13 Temmuz Cumartesi, 21.30

Şeytan, 1974

Renkli, 100’

Yönetmen: Metin Erksan

Oyuncular: Cihan Ünal, Canan Perver, Meral Taygun , Agah Hün

Metin Erksan imzalı, Türk korku sinemasının ilk örneklerinden olan ‘Şeytan’, Amerikan yapımı ‘The Exorcist’ (Şeytan) filminin ertesi yılki yeniden çevrimidir. Ayrılmakta olan bir çiftin 12 yaşındaki mutsuz kızları Gül, anlaşılmaz ve garip davranmaya başlayınca, bir ruh doktoru ve bir din adamı küçük kıza ne olduğunu anlamaya çalışır. Sonunda kızın içine şeytan girdiğini anlarlar ve şeytanı çıkarmak için uğraşırlar. Kızın içindeki şeytan ise var gücüyle direnmektedir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.