22. İstanbul Tiyatro Festivali başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)tarafından düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali, 22. kez 17 Kasım’da seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yurtdışından ve Türkiye’den on ikişer olmak üzere toplam 24 tiyatro, dans ve performans topluluğunun gösterilerinin yanı sıra okuma tiyatroları, söyleşiler, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi ücretsiz yan etkinlikler de gerçekleştirilecek.

22. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ilk haftasında Robert Lepage’ın sahneye koyduğu, ünlü Rus oyuncu Evgeny Mironov’un 11 Hamlet karakterini canlandırdığı Hamlet | Collage’ı,commedia dell’arte geleneğinin ilk akla gelen yazarlarından Carlo Goldoni’nin Komik Tiyatro’sunu (Il Teatro Comico), yönetmen Roberto Latini’nin yorumuyla, Bahar Temiz için koreograf Marc Vanrunxt’un tasarladığı Beyaz Üzerine Beyaz, imza attığı oyunları aynı zamanda bir yerleştirme mantığıyla kurgulayan Mesut Arslan’ın Gece Sempozyumu, koreograf Tuğçe Tuna’nın sahneleyeceği 45’lik ve daha birçok oyun seyircisiyle buluşacak.

Dünya tiyatrosunun mihenk taşlarından Piccolo Teatro, İtalyan geleneğinin önemli ismi Carlo Goldoni’nin Komik Tiyatro’su ile (Il Teatro Comico), sekiz yıl aradan sonra yenidenRoberto Latini’nin yorumuyla İstanbul’da. Festivalin yan etkinlikleri kapsamında Komik Tiyatro’nun yönetmeni ve oyuncusu Roberto Latini, oyunculuk üzerine bir atölye çalışması gerçekleştirecek ve 18 Kasım’ Pazar günü yapılacak gösterinin ardından seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

İtalya’nın tarihe mâl olmuş ve günümüzde hâlâ özgünlüğünü koruyan komedi geleneğinin son örneklerinden biri olan Komik Tiyatro, 17 Kasım Cumartesi günü saat 20.30 ve 18 Kasım Pazar günü saat 15.00’te UNIQ Hall’da olacak.

Yenilikçi dokunuşlarıyla tüm dünyadan övgüler toplayan Kanadalı yönetmen Robert Lepage’ın ve ünlü Rus oyuncu Evgeny Mironov’un sahnede bir araya gelmesinin ürünü olan Hamlet | Collage festival izleyicisiyle buluşacak.

Shakespeare’in, farklı yorumlarının dünyanın dört bir köşesinde sahnelenen oyunu Hamlet, tiyatro ve güncel sanatın iç içe geçtiği bu etkileyici yorumda Evgeny Mironov’un11 Hamletkarakterini canlandırıyor. Sinemada yarattığı etkileyici işlerle de dünyaca tanınan yönetmen Lepage’ın Moskova’nın yenilikçi tiyatrosu Theatre of Nations’la ilk iş birliğinin ürünü olan Hamlet | Collage’da adalet duygusunun tüm bilinci etkilediği ve biçimlendirdiği bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Görsel tasarımıyla da seyirciye farklı bir deneyim sunan oyun Lepage’ın daha önce ‘Needles and Opium’da denediği Carl Filliontasarımı, video sanatının olanaklarından yararlanarak kullandığı küpe yansıyan görüntüler eşliğinde sahneleniyor. Bu yıl festivalin Onur Ödülü’nün de sahibi olan Theatre of Nations’ın sanat yönetmeni ve oyuncu Evgeny Mironov, Robert Lepage ile çalışma ve oyunculuk deneyimlerini paylaşacağı bir söyleşi de gerçekleştirecek.

Golden Mask Sahne Sanatları Festivali ve İstanbul Tiyatro Festivali iş birliğiyleHamlet I Collage,Enka Vakfı gösteri sponsorluğunda 22 ve 23 Kasım saat 20.30’da Zorlu PSM Ana Tiyatro’da seyirciyle buluşacak.

Compagnia Baccalà, tiyatroyu sirk ve clown ile harmanlayan, eğlenceli, zekice kurgulanmış ve pek şahit olmadığımız türden bir gösteriyle festivale konuk olacak. İlham perileri arasında Chaplin ve Keaton gibi sessiz sinema döneminin yıldızları da bulunun ikili, sessiz sinema dönemine saygı duruşu niteliği taşıyan performanslarıyla yedi yaş ve üzerindeki geniş bir seyirci kitlesine hitap ediyor. Pss Pss, 20 Kasım Salı saat 20.30 ve21 Kasım Çarşamba saat 19.00’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde olacak.

Usta yönetmen Theodoros Terzopoulos festivale iki yapımla konuk oluyor. Geçtiğimiz yıl, üçlemesinin son oyunu Encore ile buluşan tiyatroseverler bu yıl serinin ilk iki oyunu Amor ve Alarme’la buluşacak. Üçlemesinin ilk halkası Alarme’da sanat tarihine mâl olmuş bir çatışmayı yorumlayan Terzopoulos, İskoçya Kraliçesi Mary Stuart ve kuzeni İngiltere Kraliçesi Elizabeth arasındaki taht kavgasını sahneye taşıyor. Prömiyerini Aralık 2013’te yapan, üçlemenin ikinci oyunu Amor ise, Thanasis Alevras’ın kaleme aldığı metne dayanan bir kompozisyon. “Küresel kriz çağına bir Terzopoulos bakışı” olarak yorumlanıyor.

Amor, 21 Kasım Çarşamba günü saat 20.30’da Zorlu PSM Drama’da, Alarme ise 28 ve 29 Kasım tarihlerinde saat 18.30’da Zorlu PSM Studio’da seyircilerle buluşacak.

*Diğer oyunlarla ilgili detaylı bilgiyi ve programı tiyatro.iksv.org adresinden takip edebilirsiniz.

Artık Bir Davan Var

Festivaldeki Yerli Oyunlar

22. İstanbul Tiyatro Festivali ilk haftasında 4 yerli yapım seyircilerle buluşacak. Festivalde İngiliz yazar Graham Farrow’un kaleminden çıkan çarpıcı hikâye Yüzleşme, Duru  Tiyatro yapımı olarak yönetmen Emre Kınay’ın yorumuyla festivalde yer alacak. Çağdaş dans sanatçısı, koreograf Tuğçe Tuna’nın sahneleyeceği 45’lik ilk kez festival mekânlarından biri olacak Abud Efendi Konağı’nda seyircisiyle buluşurken, Shakespeare’in kahramanı Kral Lear, Oyun Atölyesi yapımcılığı ve Muharrem Özcan’ın yönetmenliğinde hem aktör hem de çevirmen kimliği ile yoğun bir Shakespeare mesaisi olan Haluk Bilginer tarafından canlandırılacak. Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu(BGST), Cüneyt Yalaz ile İlker Yasin Keskin’in yazıp yönettiği Artık Bir Davan Var’da Franz Kafka’nın Bay K karakteri günümüze taşıyacak.

İstanbul Tiyatro Festivali’ni sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/istanbultiyatrofestivali

twitter.com/tiyatrofest

instagram.com/istanbultiyatrofestivali

#tiyatrobirkezyaşanır

#isttiyatrofest

#okuldantiyatroya

 

PS: Basın bülteninden.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.