Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi İstanbul

Bizzat Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan balmumu heykellerin sergilendiği Türkiye’nin ilk balmumu heykeller müzesi olma özelliğini taşıyan müze, Eskişehir’den sonra geçtiğimiz aylarda Özdilek Park İstanbul’da açıldı. Eskişehir’deki müze konsept olarak dünyadan figürleri barındırıyorken, İstanbul’daki müzede çoğunlukla yerli, 100 kadar figüre ev sahipliği yapılmış.

Müze, Özdilek Park İstanbul Alışveriş Merkezinde yer alıyor. Giriş ücreti öğrenci değilseniz 25 TL. Heykellere dokunmanıza izin verilmezken, flaş kullanmamak şartıyla fotoğraf çekmenize izin veriliyor.

Geçtiğimiz aylarda Madame Tussauds İstanbul’u da gezme şansım olmuştu. Tussauds’ta Türk dizilerinin orta doğu ve balkan ülkelerinde yaygın olarak yayınlanmasından dolayı İstanbul’a gelen yabancı Turisti müzeye çekme stratejisiyle olsa gerek son dönem dizi yıldızlarının heykellerine ağırlıklı olarak yer verilmişti. Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesinde ise sadece bugüne değil geçmişimize de dokunan daha çok bizden figürlere yer verilmiş.

Nazım Hikmet, o ünlü portresindeki gibi elini yanağına koymuş ve poz veriyor.

Şener Şen günümüzdeki görünümüyle sergide yer almış.

Kemal Sunal 1974 yapımı Kapıcılar Kralı filmindeki haliyle heykelleştirilmiş. Bu heykel özelinde çok benzetemesem de birlikte fotoğraf çekinmekten mutluluk duydum.

Cüneyt Arkın, Malkoçoğlu günlerindeki kılıç ve kalkanı yeniden kuşanmış.

Tahmin edileceği gibi Zeki Alasya ve Metin Akpınar yan yana yer alıyorlar. Akpınar, heykelinin elini Zeki Alasya’nın omzuna koymuş olmasının kendisini duygulandırdığını belirtmiş.

İki Bakırköy Liseli Tarık Akan’ın ve Rutkay Aziz’in heykelleri müzede yanyana sergilenmiş.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği daha bizden figürlerin heykelleştirildiği bir müze olmuş. Özellikle Madame Tussauds’ta gezerken şu da mutlaka olmalıydı dediğiniz birçok kişiye Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nde rastlıyorsunuz.

Bunlar gibi onlarca heykelin yer aldığı müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Şefik Serengil, Aralık 2017

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.