Geyikli ‘Eyvah Eyvah’ Rehberi

80’li yılların başında Bozcaada için “Batı’nın Hakkarisi” denildiğini biliyor muydunuz? Daha sonra ada daha ulaşılır hale gelse de cazibe merkezi haline gelmesi 2000’li yılların başlarına dayanıyor. Adanın çehresi özellikle 2000 yapımı Zeki Alasya ve Metin Akpınar’ın başrollerinde oynadıkları Güle Güle filmi ile değişiyor. Güle Güle’de sokakların bakirliği ve adanın güzelliği gözler önüne serilince, bugün adı anıldığında herkesin iç çektiği yer algısının oluşması süreci böylece tetiklenmiş oluyor.

Bozcaada, ya da yerel halkın tabiriyle Ada

On yılı aşkın süredir Bozcaada cazibe merkeziyken, adanın karayla bağlantı noktası olan Geyikli ise birkaç yıl öncesine kadar sadece gel-geç mekanından ibaretti. Merkezinin, iskeleden 3 km kadar içeride olması sebebiyle de vapur bekleyenler kasabanın merkezinde değil sahil kısmında vakit geçiriyorlardı.

Aslında vakit geçirilen değil de gelip geçilen bir yer olması sayesinde Geyikli dokusunu bugüne kadar korumayı başardı. Geyikli’nin çehresini değiştiren ise 2010 yapımı Eyvah Eyvah serisi oldu. İlk filmde Geyiklili Hüseyin’in hikayesi anlatılırken, filmin çok küçük bir kısmı Geyikli’de geçiyordu. Serinin devam filmlerin başrolünde ise adeta Geyikli vardı. Geyikli sokaklarında dolaşırken artık “Eyvah Eyvah nerede çekildi?” sorusunu duymak sıradan hale geldi.

Tatilini Kuzey Ege’de yapmayı planlayanlar için Geyikli ve Eyvah Eyvah rehberi oluşturmaya çalıştım. Yerleri kolayca bulabilmeniz için de doğrudan koordinatlarını Google Maps üzerinden paylaştım.

Eyvah Eyvah’ın 2. filminde Hüseyin’in Müjgan ile konuşmak için camına taş attığı talihsiz bir o kadar da komik sahneyi hatırlarsınız. Film döneminde beyaz renk olan ev bugün kahverengi tonda boyanmış. Evin önüne “Eyvah Eyvah filmi bu mekanda çekilmiştir” yazısı çakılmış. Ev, Cami sokağın devamında bulunuyor.

Mujgan Hemşire’nin Evi

Müjgan hemşire’nin çalıştığı sağlık ocağı, aile sağlığı merkezi adını almış. Film döneminde sağlık ocağı da beyazken bugün burası da kahverengi tonunda boyanmış. Sağlık ocağı, odunluk iskelesi yolu üzerindeki Hürriyet mahallesi Sümbül sokakta bulunuyor.

Geyikli – Çanakkale yolunda Çamoba köyünden sonra 2. köy Kumburun. Buranın sahilindeki devasa palamut ağacının altında 2. filmin sonundaki düğün sahnesi ve 3. filmde Hüseyin ve Firuzan’ın dertleşme sahneleri çekilmişler.

Kumburun Köyü Sahili

O alan şu an “Eyvah Eyvah Camping Restaurant Cafe” olarak hizmet veriyor.

Müjgan hemşire’nin çalıştığı sağlık ocağı

Film Sonrası

Film sonrası Ata Demirer ve filmin adı beldenin merkezinde bulunan parka verildi. Parkın hemen yanında beldeyi temsilen bir geyik heykeli bulunuyor.

Eyvah Eyvah Ata Demirer Parkı

Filmden sonra belde esnafı da dükkanlarının ismini Eyvah Eyvah olarak değiştirmiş.

Eyvah Eyvah Köy Kahvaltısı

Eyvah Eyvah Berberi

Eyvah Eyvah Emlak

Eyvah Eyvah Gayrimenkul Ofisi

Odunluk İskelesi Eyvah Eyvah Emniyet Otoparkı

Yeni İskele Eyvah Eyvah Şapkacısı

Kuzey Ege’de geç keşfedilen bir belde olan Geyikli sokaklarına o korunmuş dokuda her attığınız adımdan ayrı haz duyacağınızdan eminim.

Ve son olarak, filmde en başarılı aksanın Caner Alkaya’ya ait olduğunu sokaklarda dolaşırken anlayacaksınız 🙂

Kemanı ile Melek rolündeki Caner Alkaya sağda

Şefik Serengil, Eylül 2017

Editörün notu: Şefik Serengil’e ilk yazısı için çok teşekkür ediyorum. Şefik aslında software developer olarak çalışıyor. Ve bu konuda çok başarılı. Fakat benim blogumda gezdiği yerleri ve sevdiği şeyleri bizlerle paylaşacak. 🙂 Siz teknik anlamda çok fazla bilgi bulabileceğiniz blogu için yukarıda ismini tıklayarak blogunu, neler yaptığı hakkında bilgi almak için de https://sefiks.com/about-me/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Geyikli ‘Eyvah Eyvah’ Rehberi” için bir yorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.