Martin Parr’ın objektifinden Şimdiki İstanbul’da Ustalar

Fotoğraf sanatının yaşayan en büyük ustalarından ve Magnum Photos başkanı Martin Parr’ın, İstanbul’da özgün tasarımı el işiyle buluşturan günümüz ustalarını fotoğrafladığı seri, Mavi’nin 25. yıl kutlama projeleri arasında kitaplaştırıldı. Şimdiki İstanbul’da Ustalar, kentte son 25 yılda yaşanan değişimle ortaya çıkan yeni nesil zanaatkârları, geleneksel üretimin son temsilcileriyle birlikte örnekleyerek kayıt altına alıyor.

Şimdiki İstanbul’da Ustalar’da sadekâr, tombak ustası, hallaç, sedefkâr, ahşap ustası gibi geleneksel sanatların ustaları, günümüz illüstratör, oyuncakçı, bisiklet tasarımcısı, şef, barista, rötuşçu ve sanatçılarıyla birlikte tanıtılıyor. Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanan, 37 portre 79 fotoğrafın yer aldığı kitap, Martin Parr’ın portre fotoğrafçılığına yaklaşımını sergilerken İstanbul’un sosyokültürel değişimindeki bir kesimi de belgeliyor.

 

“Şimdiki İstanbul’da Ustalar” kitabı; mavi.com, Mavi İstinye Park ve Palladium mağazaların yanı sıra Remzi, Pandora, Minoa, Filbooks kitabevlerinde satışa sunuluyor. Kitabın satışından elde edilecek gelir ise Türk Eğitim Vakfı (TEV) Mavi Burs Fonu’na bağışlanacak.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.