İstanbul Resitalleri 2016-2017 sezonu başlıyor

Dünya salonlarının uluslararası gözde virtüözlerini 10 yıldır İstanbullu klasik müzikseverlerle buluşturan İstanbul Resitalleri, 2016-2017 Onuncu Sezonu’na devam ediyor. Benim de çok sevdiğim bir etkinlik olsa da, en son Laure Favre Kahn konserine gitmiştim 2015’in Kasım’ında. Bir yıldan fazla olmuş ara vermişim.

2016’nın Ekim ayında başlayan ve 2017’nin Haziran ayına kadar devam edecek 9 ay süren sezon boyunca her ay sıra dışı bir virtüöz yine Sakıp Sabancı Müzesi the Seed’de sahneye çıkıyor.

2017 yılının ilk resitalinde günümüzün en iyi Rus piyanistlerinden kabul edilen Alexei Volodin’i ağırlayan resitallerin 10. sezon süprizi de bu kez şubat ayında “Sevgililer Günü Özel Resitali” İsveçli piyanist Peter Jablonski. Jablonski 14 Şubat’ta sahnede olacak.

Sezon, baharın ilk günlerinde 16 Mart Perşembe akşamı New York’tan Simone Dinnerstein’ı konuk ediyor. 2007’de çıkarmaya başladığı ve her seferinde billboard listelerinde zirveye oturan BACH albümleriyle Amerika’lı usta Bach yorumcusu olarak tescillenen Dinnerstein, 2017’de hem Bach serisinin hem de İstanbul Resitalleri’nin 10. yılını birlikte kutlayacak.

Nisan ayına gelince; “Tuşların İsviçreli starı” olarak bilinen ve piyanizmi dünya basınında efsanevi virtüözler Kempff, Barenboim, Perahia ve Brendel ile karşılaştırılan İsviçreli virtüöz Oliver Schnyder 15 Nisan Cumartesi akşamı İstanbul’da.

Sezon, 12 Mayıs Cuma akşamı, klasik müzik dünyasının en popüler İtalyan virtüözlerinden Paolo Restani’yi ağırlayacak. Restani, 35 yıllık müzik kariyeri ve özellikle romantik dönem repertuvarındaki usta yorumları ile dünya salonlarının en gözde İtalyan piyanistlerinden.

Bu sezonun finalini 90’ın üzerinde albüme ve İsveç Kraliyet Madalyası “Litteris et Artibus”e sahip dünyaca ünlü İsveçli piyano virtüözü Roland Pöntinen ile 10 Haziran Cumartesi akşamı yapacak.

Bu konserler çok huzur veriyor, benden tavsiye etmesi.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.