Trattoria La Scarpetta ve La Mia Luce’ye ‘Gerçek İtalyan’ Tescili

İtalyan mutfağını hangimiz sevmeyiz ki? Makarna, pizza, tiramisu… Bu yemekler, İtalyanların dünya mirasına çok büyük bir katkısı adeta.

İtalyanlar da bu miraslarının kalitesini ve orijinalliğini korumak için gerçekten çok çalışıyorlar. İtalya’daki Unioncamere ile yurt dışındaki İtalyan Ticaret Odaları birlikte çalışarak, İtalyan restoranlarının standartlarını sağlayan yurt dışındaki tüm İtalyan restoranlarına yönelik “İTALYAN KONUKSEVERLİĞİ; DÜNYADA İTALYAN RESTORANLARI” projesini sürdürüyor.

Bu projenin amacı; İtalyan yemek geleneği ve kültürünü geliştirmek, İtalyan misafirperverliği kalite standartlarına uyum sağlayan yurt dışındaki İtalyan restoranlarının imajını yükseltmek, uluslararası bir ağ oluşturmak ve taklit ve benzeri İtalyan ürünlerinin önüne geçmek.

Bunun için de tabii ki bazı kriterler var. Bu kriterler ne diye sorarsanız:
1. Sertifika almaya hak kazanan restoranlarda orijinal İtalyan zeytinyağı, tahıl, makarna, DOP /IPG ürünler gibi gerçek İtalyan ürünleri kullanılması gerekiyor.
2. Şarap Menüsü orijinal İtalyan şaraplarını da içermeli.
3. Şefler uzman ve İtalyan olmalı veya İtalya’da bir okulda İtalyan mutfağı ve kültürü ile ilgili eğitim almış olmalı.
4. Menü, tipik bölgesel mutfakların esaslarına uymanın yanı sıra İtalyanca olarak da yazılmış olmalı.
Restoran görsel olarak da İtalyan restoranını andırmalı ve düzenleme, şekil ve ağırlama İtalyan geleneğine uygun olmalı.

Bugüne kadar bu kriterleri sağlayan, dünyada 60 ülkeden ve 300 şehirden yaklaşık 2 bin restoran “Marchio Ospitalità Italiana” yani “İtalyan Konukseverliği” sertifikası ile ödüllendirildi.

Şu anda Türkiye’de sertifika almaya hak kazanan ve faaliyette olan restoranlar Da Mario, Eataly İstanbul, Emporio Armani Ristorante, Gina, La Mia Luce, Mezzaluna, Ristorante Il Padrino,Trattoria la Scarpetta.

Bu kadar bilgiyi nereden öğrendiğime gelince, geçtiğimiz Çarşamba günü La Mia Luce ve Trattoria la Scarpetta’nın sertifikasını aldığı törene ve sonrasındaki öğle yemeğine katıldım. Tören benim de iki sene boyunca gittiğim İtalyan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Özlemişim. Her ne kadar İtalyanca’yı bayağı unutmuş olsam da, İtalyan Ticaret Odası Başkanı Giuseppe Moggi, İtalya Büyükelçisi Luigi Mattiolo ve İtalya Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo’nun konuşmalarının çoğunu anladım.

Sertifika ve ödül töreni sonrasındaki yemeği La Mia Luce ve Trattoria la Scarpetta’nın şefleri beraber hazırlamıştı. Muhteşem İtalyan şarapları eşliğinde aşağıdaki menüyü yedik.

Özellikle Panna Cotta harikaydı. Hayatımda yediklerimin en iyisiydi diyebilirim.

Organizasyonun mantığı, tüm dünyada böyle bir uygulamanın bulunması beni çok etkiledi. Keşke biz de Türk Mutfağı’na böyle sahip çıksak ve dünyada tanınmasını sağlasak…

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.