SALT Galata’da ‘Sabiha Rüştü Bozcalı Sergisi’

Son aylarda sergi gezmeye pek fırsat bulamasam da, geçtiğimiz günlerde şeytanın bacağını kırdım ve Salt Galata’da bulunan ve 6 Mart’a kadar gezebileceğiniz ‘Sabiha Rüştü Bozcalı’nın sergisine gittim.

1904-1998 yılları arasında yaşamış olan Sabiha Hanım Türkiye’nin kadın illüstratörü. Burjuva bir aileden geliyor, babası, dedesi paşa:) Berlin’de, Roma’da, Paris’te, Münih’te çeşitli ressamların yanında özel eğitimler almış biri.

sabiha bozcalı

Sergide Bozcalı’nın çeşitli desen, resim, fotoğraf, günlük, mektup ve kartpostalları ile katkıda bulunduğu yayınlar yer alıyor. Sergiyi gezip hayatını öğrendikten sonra ise Bozcalı’ya hayran olmamak mümkün değil. Bozcalı, Cumhuriyet Halk Partisi ve Halkevleri tarafından 1938-1943 yıllarında düzenlenen, belirli sanatçıların Anadolu şehirlerini resmetmekle görevlendirildiği “Yurt Gezileri”ne katılmış. Bu kapsamda, modernleşme ve yeni bir kültürel kimlik oluşturma sürecini belgelemek üzere 1939’da Zonguldak’a gönderilmiş; fabrikalara yoğunlaşarak şehirdeki endüstriyel gelişim sürecinden ayrıntıları yansıtmış. 1946’da adı TEKEL olarak değiştirilen İnhisarlar İdaresi ve Yapı Kredi Bankası gibi önemli kurumlar için yaptığı çizimlerle reklam ve yayıncılık alanlarında dönüşüm geçirmekte olan görsel anlatım diline katkıda bulunmuş.

1953’ten itibaren Milliyet başta olmak üzere Yeni SabahHergünHavadisCumhuriyet ve Tercüman‘da gazete ressamı olarak çalışmış. Reşad Ekrem Koçu’nun İstanbul Ansiklopedisi‘nin ressamlarından biri olan Bozcalı, yakın iş birliğinde olduğu tarihçinin yanı sıra Nezihe Araz, Cahit Uçuk ve Refii Cevad Ulunay gibi yazarların eserleri için illüstrasyonlar yapmış.

Sergi hazır 6 Mart’a kadar uzatılmışken, gidip gezin bence 🙂

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.