ISTANBUL’74’te yeni sergi: Arslan Sukan – “While You are Surfing”

ARSLAN SUKAN
ISTANBUL’74 Karaköy, 16 Nisan – 24 Mayıs tarihlerinde, Türk çağdaş sanatının öne çıkan isimlerinden Arslan Sükan’ın ‘While You are Surfing’ sergisine  ev sahipliği yapıyor.

Sükan’ın fiziksel ve dijital dünya arasındaki bilinç ve bilinçdışı işaretleri keşfeden fotoğrafları, New York’ta Five Eleven Galerisi’nde sergilendikten hemen sonra ISTANBUL’74 ile ilk kez İstanbullu sanat severlerle buluşacak.

Arslan Sükan, ‘While You are Surfing’ serisinde akıllı telefonların yüzeylerini tarıyor ve elde ettiği gorüntüleri manipüle ederek, parmak izlerini, tozları ve çatlakları daha belirgin hale getiriyor. Sükan, ekran gezintilerinde oluşan kişisel vuruş ve tıklamaları dijital içerikli ortamdan ayrıştırıp, büyüterek anonim ve soyut manzaralar oluşturuyor. Mürekkep püskürtmeli yazıcı ile yansıtıcı metalik kağıda basılan her eser, fiziksel dünya ve izleyicinin vücudunu görüntü yüzeyinde sanal içeriğe donüştürerek, yerleştirildiği yerin içeriğini yansıtıyor. Sükan, ‘While You are Surfing’ başlıklı sergisi ile ekran aracılığıyla oluşan dijital dünyadaki deneyimlerimizin fiziksel dünyadaki deneyimlerimizden daha hızlı ya da eksiksiz olup olmadığını sorguluyor.

‘While You are Surfing’, Sükan’ın gerçeği gösterirken, yapaylığın rolü ile olan ilişkisini devam ettiriyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.