ANAMED’de “1. Dünya Savaşı’nda İttifak Cephesi’nde Savaş ve Propaganda” Sergisi

Savas_Ve_Propaganda_11. Dünya Savaşı’nın 100. yılını anmak üzere İttifak Cephesi’nde yer alan devletlerin yürüttüğü halkla ilişkiler süreçlerini, bir başka deyişle propaganda kampanyalarını anlatan sergi, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde (ANAMED) açıldı.

“1. Dünya Savaşı’nda İttifak Cephesinde Savaş ve Propaganda” ismini taşıyan sergide posterlerden, kartpostallara, sembolik ödüllerden madalyalara kadar pek çok tarihi doküman ve obje yer alıyor.

Sergide öne çıkan albümler arasında, Wilhelm Viktor Krausz’un 1915-1916 yıllarında içinde Mustafa Kemal Atatürk’ün de bilinen ilk portresinin yer aldığı resim çalışmalarından oluşan “Dünya Savaşında Türkiye’den Resimler ve Çizimler” isimli albüm bulunuyor. Sanat yoluyla savaş propagandası konusunda önemli bir örnek olarak kabul edilen albüm, ziyaretçilerin detaylı incelebilmesi için dijital ortama da aktarılmış.

“Savaş ve Propaganda”nın günümüzde de geçerliliği hiç azalmadan süregelen tarihî birlikteliğini vurgulayan sergi, Yeşim Demir tarafından tasarlandı. Serginin küratörü Bahattin Öztuncay ile projenin eser ve belge seçiminde itina ile çalışan Edhem Eldem ve Sinan Kuneralp’in de makalelerinin yer aldığı sergi kataloğu Vehbi Koç Vakfı tarafından yayımlandı.

Sergi kapsamında ayrıca Edhem Eldem, Ayhan Aktar, Sinan Kuneralp, Nazan Maksudyan, Yiğit Akın, Sinan Niyazioğlu, Erol Köroğlu, Londra’dan Benjamin Fortna ve Eugene Rogan gibi tarih profesörlerinin konuşmacı olarak katılacağı bir konferans düzenlenecek. ‘1. Dünya Savaşı: İdeoloji ve Propaganda’ temalı konferans 10 Ocak 2015 tarihinde genel katılıma açık olarak ANAMED’de gerçekleştirilecek.

Osmanlı İmparatorluğu’nun savaş döneminde müttefikleriyle geliştirdiği ilişkileri de gözler önüne seren sergi 22 Mart 2015 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Edit:  “1. Dünya Savaşı’nda İttifak Cephesinde Savaş ve Propaganda” sergisi 2 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.

PS: Basın bülteninden.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.