Zorlu’da Şeb-i Arus Gecesi

sir
Şeb-i Arûs. Mevlana’nın ölümü. Düğün gecesi. Sevgiliye kavuşma… Bir gün mutlaka Konya’da katılmak istediğim o gece, İstanbul’da Zorlu PSM’de yaşanacak.

Mevlana’nın ölüm yıldönümünde Şeb-i Arûs Alaturka Records’ın müziği, Okan Bayülgen’in sesi ve kalabalık semazenler eşliğinde 18 Aralık’ta Zorlu’da olacak.

Yedi yüz kırk bir yıl öncesinin Anadolu topraklarından, 21. yüzyıl dünyasına ulaşan Mesnevi, Hak’tan halka açtığı kolları ve uçuşan tennureleriyle semâzenlerin sonsuzluğa dönüşleri ve Sûfî’nin “SIR”larla dolu dünyasının kulaklardan silinmeyecek bir müzikle sahneye yansıtacak.

Büyülü bir gece olacağından eminim.

Program şöyle:
1.Bölüm

. Son 400 yıl içinde İstanbul başta olmak üzere Anadolu, güney komşuları ve Kuzey Afrika ülkelerindeki Sufi tekkelerinde söylenen eserlerden oluşan bölüm yarım saat sürüyor.

. Bu bölümde Naat, Durak, Şugl, İlâhi gibi sufi müzik formatının geleneksel şekliyle seslendiriliyor.

. Sanatçılar koro (10 kişi), şiir okuyucu (Okan Bayülgen), ney (2 sanatçı), kanun, tanbur, rebab, kemençe, bendir, kudüm, viyolonselden (Uğur Işık) oluşuyor.

. Hammamizade İsmail Dede, Zekai Dede, Ali Gâni, Seyyit Seyfullah, Sebilci Hüseyin gibi büyük bir besteci yelpazesi içinden seçilen eserler arasında okunacak kasidenin güftesi Şeyh Galip, Hafız veya Fuzili gibi edebiyatçılara ait.

. Okan Bayülgen tarafından seslendirilen eserler arasında Hz. Mevlâna’nın Mesnevi ve Divan-ı Kebir’inden şiirler okunacak.

2.Bölüm

. 200 yıl önce yazılmış Mevlevi Ayini eşliğinde geleneksel şekli ile bir Sema Töreni gerçekleştiriliyor.

. Sanatçılar koro (10 kişi), ney (2 sanatçı), kanun, tanbur, rebab, kemençe, bendir, kudüm, bas kemençe (Uğur Işık) ve Sema Grubu’ndan (17 kişi) oluşuyor.

. Bu bölümdeki Mevlevi ayininin bestecisi Abdülbaki Nasır Dede (1765-1821), İstanbul’un ikinci Mevlevihanesi olan Yenikapı Mevlevihanesi Şeyhlerinden olup meşhur Hammamizade İsmail Dede Efendinin’de ney hocası. Eserin güftesi ise Mesnevi’den.

. Alaturka Records Sema Töreni’ne 14 sanatçı ve 17 semazen eşlik edecek.

Tarih: 18 Aralık 2014,
Saat: 20:30
Mekan: Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, Ana Tiyatro
Bilet Fiyatları: 39 TL, 65 TL, 99 TL, 130 TL, 156 TL

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.