Zorlu’nun kırmızı evini gördünüz mü?

Shiota kırmızı
Çağdaş sanatın dünya çapındaki önemli temsilcilerinden Chiharu Shiota’nın, kişinin içsel yolculuğunu ve yeni başlangıçlarını simgeleyen eseri ‘First House-İlk Ev’i bir süredir Zorlu’da ziyaret edilebiliyor.

Shiota, ‘İlk Ev’de izleyiciyi eserin bir parçası olmaya davet ediyor. Sanatçı bu eserle, kişinin kim olduğunun, ne olacağının, en iyi haline nasıl ulaşacağının ve nihai potansiyelini nasıl açığa çıkaracağının keşfini ele alıyor. Kişinin benliğini ve bedenini simgeleyen ‘İlk Ev’, kırmızı rengi ve masalsı iplik ağıyla vücudu saran kan damarları üzerinden yaşamı anımsatıyor. Dev boyuttaki eserle buluşan ve ‘İlk Ev’in içinde durup düşünen izleyiciye bu kan damarlarıyla dünyaya ne mana ile tutunacağını sorgulatıyor. ‘İlk Ev’, ifade ettigi benlik ve beden unsurları ile içsel yolculuğumuzu ve andaki varlığımızı yakalama umudumuzu simgeliyor.

Chiharu Shiota’nın, Gülru Vardar`ın küratörlügünde, Zorlu’da sanatseverlerin izlenimine sunduğu ve 9 günde yaklaşık 150,000 metre kırmızı yün iplik ile inşa ettiği ‘İlk Ev’i yıl boyunca sergilenecek.

Zorlu’ya gelenler Chiharu Shiota’nın kırmızı evini görmüşlerdir. Ya da henüz görmeyenler bu yazıdan sonra gidip göreceklerdir. 🙂

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.