SALT Galata’da İngiltere’den Sevgilerle

ismail sarayİngiltere’den Sevgilerle, İsmail Saray’ın 20 yıldan uzun bir süredir Türkiye’deki ilk sergisi.

Saray’ın işleriyle çok kapsamlı bir arşivsel malzemeyi bir araya getiren bu özgün sunum, 13 Eylül’den itibaren SALT Galata’da sergilenmeye başladı. İngiltere’den Sevgilerle, İsmail Saray yoğun bir arşivleme süreci ve sanatçıyla derinlikli bir iş birliğine dayalı bu araştırma sonucunda hazırlandı.

Araştırmanın ilk aşamasının sunulacağı, sanatçının 20 yıldan uzun bir süredir Türkiye’deki ilk sergisi olan İngiltere’den Sevgilerle, İsmail Saray SALT Galata’nın farklı katlarına yayılacak.

salt galata

Kat -1’deki ana sergi mekânında Saray’ın eskizleri, katıldığı sergileri belgeleyen fotoğraf ve videolar, yazışmalar, yurt dışında sergilenen işlerinden parçalar ve sanatçının 1970’lerin başlarında ürettiği 8mm filmler ile bu sergi için öğrencilik dönemindeki işlerinden yaptığı alıntılar yer alacak.

İkinci ve üçüncü katlarda Saray’ın 1980’lerden orijinal işleri; Açık Arşiv’de İngiltere’de gerçekleştirdiği isimsiz bir enstalasyonun yeniden kurulumu (1970); birinci katta da otoportrelerinden oluşan ve bu sergi için yeniden basılan 1972 tarihli Envoy [Elçi] fotoğraf serisi sergilenecek.

Aynı kattaki okuma odası, Saray’ın katıldığı sergilerin afişleri, tıpkıbasım sanatçı kitapları ve hakkında yayımlanmış gazete haberlerinin bir derlemesini içerecek. Saray’ın 2010’da Londra’da düzenlenen From Floor to Sky sergisi için ürettiği en yakın tarihli işleri de, belgesel malzeme eşliğinde SALT Araştırma’da sunulacak.

Tamamı dijitalleştirilmiş olan İsmail Saray Arşivi sergiyle eş zamanlı olarak SALT Araştırma’da erişime açılırken, sergiyi takiben sanatçı üzerine bir e-yayın da hazırlanacak.

İngiltere’den Sevgilerle, İsmail Saray 18 Kasım 2014-10 Ocak 2015 tarihlerinde ise SALT Ulus’ta sergilenecek.

SALT Ulus’ta devam eden İngiltere’den Sevgilerle, İsmail Saray sergi kapanış tarihi bir hafta uzatıldı.Sergi, 17 Ocak Cumartesi’ye kadar görülebilir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.