Biraz benden…

Son işimden istifa edeli 4 aydan fazla oldu. Ve ben 4 aydır kendi deneyimlerime dayanan yazılar yazmaktan resmen kaçtım.

Belki kafamın karışıklığından, belki zihinsel olarak çok yorulduğumdan ve ara vermek ihtiyacı duyduğumdan, belki de üzerime çöken atalet duygusundan, hep yazacağım dediğim şeyleri erteledim.

eces

Peki neler yaptım Aralık ayından beri? Şimdi toparlama vakti. Bundan sonrası için anlık post’lar yazacağıma söz veriyorum. (Bunca yıllık blog yaşantımda kaçıncı defa bu sözü veriyorum? İnanın ben de bilmiyorum.:)

İşten ayrıldığımda planım bir süreliğine Edirne’ye yerleşmekti. Ve gerçekten gittim. Zamanımın çoğunu orada geçirdim. Bazı işlere el attım, fakat bana uygun olmadığını görmem neyse ki çok uzun sürmedi. Hala gidip geliyorum, ama bu gidip gelmeler git gide azaldı.

Aralık ayının en güzel etkinliklerinden biri, geçen sene de olduğu gibi Genç Modern Partisi’ydi. İstanbul Modern’in Genç Modern ekibini çok seviyorum. Başta Esra Eczacıbaşı olmak üzere çok içten çalışıyorlar ve ilgiyle takip ediyorum.

fazil say ikü konseri

Ocak ayı güzel başladı. Fazıl Say ve İlk Şarkılar konserine gittik annemle birlikte. Tam bir müzik ziyafetiydi. Edebiyatın müzikle buluşması, bunu Fazıl Say’ın yapmış olması, Serenad Bağcan’ın sesiyle birleşmiş olması… Hepsi bir arada olunca tadından yenmez olmuştu. İlk Şarkılar en çok dinlediğim albümlerden oldu. Mutlaka edinin diyorum.

ece anish kapoor'da

Anish Kapoor Sergisi kaçırmadığıma sevindiğim sergilerdendi. Eserlerdeki derinliği keşfetmek için girdiğimiz şekiller bile çok eğlenceliydi.

Yıllardır İstanbul’da gitmeye fırsat bulamadığım Genco Erkal’ın ‘Yaşamaya Dair’ adlı oyununa gitme fırsatını Edirne’de yakaladım. Edirne günlerimde bana en yakın olan canım Burcu ile birlikte, sonrasında da Viyana Oda Orkestrası konseriyle devam ettik. Kültürel etkinliklerime tabii ki Edirne’de de ara vermedim.

ece kiyiköy

19 Ocak günü Ebru, Burcu ve ben birlikte Edirne Fotoğrafçılar Derneği ile birlikte Kıyıköy’e gittik. Çok keyifli bir gezi oldu. Kıyıköy bence yakın çevrede olup görülmesi gereken yerlerden. Zorlu bir yolu var ama gittiğine değiyor. Bu gezimizde Dupnisa Mağarası’na gitme fırsatı bulamadık ama bir sonraki sefer gitmeye bahane olarak rahatlıkla kullanabileceğim bir yer olarak görüyorum. Kıyıköy’e gidin 🙂

Sonrasında sırf Cats müzikaline davetliyim diye; kalktım, geleceğim yokken geldim. Fakat Zorlu PSM’nin pr ajansı sağolsun. Son anda aksilik olduğunu ve başka gün için geri döneceğini söyledi. Tam bir halkla ilişkiler şirketi rezaleti yaşadım. Maillerime geri dönülmedi ve herhangi bir özür de dilenmedi. Ben de bilet alıp gideceğim varsa bile gitmedim. Hala Zorlu PSM etkinliklerine karşı tepkiliyim.

ece merve ada

Merve’yle ada gezisine gittik. Ve evet ilginç olacak ama benim gibi ada sevdalısı biri ilk defa Büyükada’ya gitti. En uzak gittiğim ada Heybeliada’ydı. Çünkü ben bir Burgazada sevdalısıydım. 🙂 Ocak sonunda bahardan kalma bir gün karşıladı bizi. Montları çıkarmayı geçtik, sweatshirt’lerimizi bile çıkardık, o derece. Çok güzel bir gün geçirdik. Aya Yorgi’ye çıkmaya üşendik ama adanın içindeki kilisede mum diktik. Dilediğim dilek 3 saat içinde gerçekleşti ve mucizelere inanmaya başladım. Büyükada’yı da sevdim ama hala ‘Burgazada is the best!!’.

sevki_karayel_3

Piyano resitallerine alışmışken Şevki Karayel’le devam edelim dedik. Cemal Reşit Rey’de kendisini dinledik. Ama salon boştu üzüldük. Sonrasında Salı günlerini Corridor gecesi ilan etmeye karar verdik, fakat ben ikinci Corridor haftasında sıkıldım ve o kadar kalabalıkta insanların nasıl eğlenebildiğine hayret ederek, bu tarz eğlencelerden hoşlanmadığımı bir kez daha anladım.

7000 Yıllık Halıya Ters Binen Hırcar galasına gittim, yine Merve’yle. (Oyun hakkındaki düşüncelerimi bir başka yazıda yazmıştım.)

bedri baykam ece

Sürmeli S-Art Galeri’de Bedri Baykam’ın ‘Farklı Dönemlerden Bedri Baykam’ adlı sergisinin açılışına katıldım ve bu sergide kendisiyle sohbet etme şansı buldum. Bir gün röportaj yapma sözü aldım 🙂

mastiha shop

Damla sakızından bir cennet olan Mastiha Shop’un Pera Palace’taki tadım yemeğine katıldım. Damla sakızlı zeytinyağından, damla sakızlı çorbaya kadar eşsiz ve değişik lezzetler tattım. Sonunda her şeyi denemek istememden ufak bir mide fesadı geçirdim ama olsun. 🙂 Mastiha ürünleri için www.lokum.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

jens lekman

İKSV’de Jens Lekman’ı dinledik, İsveç ve kuzey müziğini sevdiğime yeniden ikna oldum.

adalar vapuru

Bol bol Şimdi’ye, adaya, Naif’e, Jorjet’e gittim.

la priarie

Evernote davetine, Trump Home açılışına, The Sofa Hotel’de La Prairie davetinde yaşlanmayı erteleyen yoğun bakım ürünleriyle tanıştım. Gerçekten güzel nemlendiriciler olduğuna karar verdim.

kadineglenirse

The Marmara Taksim’in Kadınlar Günü etkinliği, son zamanlarda katıldığım en güzel davetti. Çise’yle birlikte Audrey Hepburn konseptinde çok ama çok eğlendik.

Ailecek klasik Yunanistan, Bulgaristan gezilerine devam ettik.

la boom dilan bozyel

La Boom’da Dilan’cığımın /Dilan Bozyel, sergi açılışına katıldık.  Lidyana ve twitburc ile ekinoks kutlaması yaptık.

istanbul dervişleri

Hodjapaşa Kültür Merkezi’nde Burcu ile birlikte İstanbul Dervişleri gösterisini izledik. Sema gösterisinden büyülendik. Sirkeci’de Hafız Mustafa’nın hemen arkasında bulunan Hodjapaşa’daki gösteriyi kesinlikle tavsiye ederim. Ücreti 60 Tl. Bir saat sürüyor. Grupanya’da indirim kuponu varsa, öyle de gidebilirsiniz. Giderseniz pişman olmazsınız. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Sonra ‘Bütün Çılgınlar Sever Beni’ yi izledik Merve’yle. Aslı Tandoğan ve Mert Fırat vardı, Moda Sahnesi’nde. Ama onlar da kurtaramadı, oyun vasattı.

İstanbul’daki en sevdiğim meyhanelerden Safi Meyhane’ye gittik, oy verdik, Mehmet Yaşin’le Jamie’s Italian’a gittik. Ama orayı da sevmedik. Sensus’a gittik, uygun fiyatlı güzel şaraplar için tavsiye ederim. Yalnız rezervasyonsuz yer bulmanız imkansız.

İstanbul Modern’de hangi sergi açılışı olursa gidiyorum. Bilenler bilir, İstanbul’daki favori mekanımdır İstanbul Modern. En son da Hayallerden Gerçeklere sergisine gittim. Sergi yazısını da paylaştım.

Ferzan Özpetek’in son filmi Kemerleri Bağlayın’ı izledik Merve’yle. İtalyancayı hala anlıyor olmamıza sevindik. Yine lokum.com ve Mehmet Yaşin’le birlikte Mastiha için çekime gittik.

Sanırım bayağı bir özet geçtim. Geri kalanı için bir başka post’a bekliyorum 🙂

Benden bu kadar!

 

 

Biraz benden…” için 5 yorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.