TEDxReset, 18-19 Nisan’da ‘Ya şimdi ne olacak?’ diye soracak

TEDxReset
TED konuşmalarını bilirsiniz, son 5-6 senedir de ülkemizde çeşitli TED etkinlikleri düzenleniyor. Bunlardan biri de TEDxReset. Ben de geçen sene hariç, bütün TEDxReset konferanslarına katılmış biriyim. Umarım bu sene de katılma fırsatı bulabilirim.

Dünyanın önde gelen düşünürlerinden, bilim insanlarına, sanatçılardan, tasarımcılara kadar “paylaşmaya değer fikirleri” olan herkesin ilham verici fikir ve öykülerini paylaştığı, uluslararası bir platform olan TED’in Türkiye’deki gönüllüleri tarafından organize edilen TEDxReset, bu yıl “Ya Şimdi?” sorusunu tartışmaya açıyor.

18-19 Nisan tarihleri arasında, iletişimci Ali Üstündağ’ın küratörlüğünde, bu sene 5’incisi düzenlenecek konferans yine alanında fark yaratmış konuşmacıları ağırlayacak. “Ya Şimdi?” teması çerçevesinde, TİM Show Center’da düzenlenecek TEDxReset’te ortalama 15’er dakikalık 38 sahne oturumunda, 36 konuşmacı ve 6 müzik/dans performansı sahne alacak.

TEDxReset süresince “big data”, bio-teknoloji, imece atölyeleri, şehircilik, bağımsız basın, dünyayı değiştirebilecek yeni tasarım anlayışları, çağdaş sanatın teknolojiyle iç içe geçtiği arakesitler, alternatif iş ve yaşam modelleri, sivil toplumun gücü, müzik, dans ve mucizeler yaratan hikayeler “Ya Şimdi ?– What Now?” konseptiyle sunulacak.

Dünyada en çok satan kitaplar listesinde yer alan Tanrılar Okulu’nun yazarı Prof. Stefano D’Anna, önemli tasarımcı ve eğitmenlerinden Oruç Çakmaklı, tasarıma dair yenilikçi söylemlerin temsilcisi Rauf Kösemen, “Gelecekhane” isimli inovasyon projesinin baş mimarı Halil Aksu, sivil topluma ve yeni siyaset modellerine ilişkin yenilikçi fikirleriyle Bekir Ağırdır, Şamanizm kültürü öğretim görevlisi Timur Davletov, elektrik sistemlerini kullanarak insan bedenleri ve hareketleri üzerine eserler yaratan Kai Fai Choi, mimar Han Tümertekin, Studio-X Istanbul’un kurucusu Selva Gürdoğan-Thomsen, tasarım gurusu Tom Wujeck, yönetim gurusu Fazıl Oral, maske ustası Rob Faust, Oy ve Ötesi’nin kurucularından Sercan Çelebi, Dan Klein, Scott Cohen, Murat Daltaban, NohLab, Tahribad-ı İsyan, SATTAS, Elif Çağlar gibi farklı alanlardan öne çıkan isimler iki gün boyunca ‘zihin açıcı’ konuşmalar gerçekleştirecek.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.