Akbank 10. kısa film festivali başlıyor

secret memories

Bu yıl 10 – 20 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek Akbank 10. Kısa Film Festivali, yurt içi ve yurt dışından geniş katılımı, atölye çalışmaları ve söyleşileriyle sinemaseverlere 10 gün boyunca keyifle izleyecekleri bir program sunuyor.

Festival’in ‘Uluslararası Bölüm’ünde bu yıl Japonya, İran, İspanya, Finlandiya, Lübnan, Hindistan, Fransa, İzlanda, Avustralya, A.B.D. ve Polonya filmlerinden oluşan bir seçkinin yanı sıra CannesVeniceRotterdamClermont Ferrand gibi dünyanın saygın festivallerinde gösterilen ve ödül alan kısa filmler de sinema tutkunlarıyla buluşacak.

‘KISADAN UZUNA’ bölümü bu yıl yönetmen Mehmet Eryılmaz’a ayrıldı. Gerek filmleri ile gerekse jüri üyesi olarak yerli ve yabancı birçok festivale katılan Eryılmaz, uzun metraj filmi ‘Hazan Mevsimi’, Nuri Bilge Ceylan’ın başrol oyuncusu olarak yer aldığı ‘Seviyorum Ergo Sum’ ve ‘Sessiz’ isimli kısa  filmleriyle Festival’de yer alıyor. Eryılmaz, kısa filmin kitleleri etkileyici yönünü göstermek adına kamu spotu çalışmaları ve bir söyleşi ile de Akbank 10. Kısa Film Festivali’ne renk katacak.

Bu yılki BELGESEL SİNEMA bölümünün konuğu ise, Derviş Zaim. Festival kapsamında Panicos Chrysanthou ile birlikte yönettiği ‘Paralel Yolculuklar’ filmi ile izleyici ile buluşacak olan usta yönetmen, ‘Belgesel Sinema’ söyleşisi ile de deneyimlerini izleyiciyle paylaşacak.

whale valley

Festival’in DENEYİMLER bölümüne bu sene Fransa ve Amerika’da film danışmanlığı yapan Hayet Benkara konuk oluyor. Cannes, Rotterdam, Berlin, Toronto ve Dubai Film Festivalleri’nde çalışmaları bulunan Benkara’nın, danışmanlığını yaptığı üç kısa film Festival’de gösterilecek. Hayet Benkara gerçekleştireceği söyleşide mesleki deneyimlerini izleyicilerle paylaşırken, merak ettikleri soruları da yanıtlayacak.

Festival’in CANLANDIRMA KISALAR’ bölümünde Türkiye’den 11 Film, ‘En İyi Canlandırma Film’ ödülü için yarışacak. Aynı bölümde dünyadan seçkin canlandırma örnekleri de izleyiciyle buluşacak.

DENEYSEL KISALAR bölümünde ise beş film sergilenecek.

ÖZEL GÖSTERİM bölümünde bu yıl Akbank 1. Kısa Film Festivali’nden itibaren belgesel ve kurmaca dalında ödül alan tüm filmler ve Mehmet Güleryüz’ün ‘Sessizlerin Sesi: Orhan Kemal’ isimli belgeseli gösterilecek.

Akbank 10. Kısa Film Festivali, söyleşileri ile sinema dünyasının önemli isimlerini sinemaseverlerle bir araya getirecek.  ‘Bir Filmi Kurgulamak’ başlıklı söyleşide film editörü Çiçek Kahraman, renk düzeltimi uzmanı ve film editorü Bora Gökşingöl ve Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi Theron Patterson;  ‘Türkiye’de Film Eleştirmenliği’ söyleşisinde gazeteci ve sinema yazarı Burçak Evren, sinema yazarı ve eleştimen Kerem Akça, sinema yazarı ve eleştirmen Engin Ertan; ‘Cast Direktörleri ve Oyuncu Seçim Kriterleri’ başlıklı söyleşide cast direktörü ve menajer Nimet Atasoy, cast direktörü Başar Dengiz ve oyuncu koçu Bahar Kerimoğlu, ‘Alternatif Dağıtım ve Fonlama’ söyleşisinde ise, Crowdfun kurucusu Savaş Ünsal, yapımcı Zeynep Özbatur Atakan ve yapımcı Enis Köstepen Akbank 10. Kısa Film Festivali’ne konuk olacak.

Ayrıca Festival boyunca Akbank Sanat’ın üçüncü katında gerçekleştirilecek ‘Ümit Çırak ile Oyunculuk Atölyesi’, ‘Feza Çaldıran ile Görüntü Yönetmenliği Atölyesi’, ‘Burak Göral ile Senaryo Atölyesi’,  ‘Yrd. Doç. Dr. Güven Çatak ile Film Jeneriği Tasarımı Atölyesi’ sinemaseverlere ilginç deneyimler yaşatacak. 

Jüri kurulları tarafından KURMACA, BELGESEL ve CANLANDIRMA kategorisi olmak üzere üç farklı kategoride belirlenecek Festival’in en iyi filmleri, 20 Mart 2014, Perşembe günü düzenlenecek ödül gecesinde açıklanacak ve Akbank Sanat tarafından 8.000 TL ile ödüllendirilecek.

16 ülkeden 98 film, 21 seans, 11 söyleşi ve atölye çalışması, sinema dünyasından 19 konuğu ile Akbank 10. Kısa Film Festivali’nin kapıları 10 gün boyunca herkese açık olacak ve tüm etkinlikler ücretsiz olarak Akbank Sanat’ta gerçekleşecek. Ayrıca seanslara geç kalanlar için film gösterimleri, Akbank Sanat’ın kafesinde de eş zamanlı olarak gösterilecek.

Detaylı bilgi almak için www.akbankkisafilm.com ya da www.akbanksanat.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

PS: Basın bülteninden.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.