İlginç Kayak Destinasyonları

Kış benim en sevdiğim mevsim. Ama maalesef bu sene kışı neredeyse hiç göremedik. Ne doğru dürüst kar yağdı, ne yağmur. Tam da durum böyleyken, Skyscanner‘dan değişik kayak destinasyonlarını içeren bir mail geldi. Ben de benim gibi kışı ve karı sevenler için bu destinasyonları paylaşmak istedim 🙂

Listede ön plana çıkan kayak merkezleri oldukça ilginç; genellikle sıcak iklimi ile bilinen Lübnan ve Güney Afrika gibi ülkelerin yanı sıra İtalya’da volkanik bir yanardağ olan Etna’nın kayak merkezleri, uzun kayak pistleri, kalabalık olmayan tesisleri ile popüler destinasyonlardan sıkılan kayak severler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Üstelik Lübnan ve Güney Afrika’nın Türkiye’ye vize uygulaması da bulunmuyor.

tiffindell

1. Güney Afrika’nın göz bebeği Tiffindell

Afrika dendiğinde akla ilk olarak kavrulan sıcaklıkta uçsuz bucaksız düzlükler, göç eden antiloplar ve güneşlenen aslanlar gelse de, Güney Afrika’nın tek sunduğu safari değil. Ben Macdhui Dağı’ndaki Tiffindell kayak tesisleri Güney Afrika’nın tek kayak merkezi. 2810 metre yüksekte yer alan Tiffindell, aynı zamanda ülkenin senelik kayak ve snowboard şampiyonalarına da ev sahipliği yapıyor. Güney Afrika’ya vizesiz seyahat ederek Ben Macdhui’de kış sporları yaparken, bir yandan da köklü ve etkileyici Afrika kültürünü keşfedebilirsiniz.

Etna

2. Volkanik yanardağda kayak: Rifugio Sapienza ve Piano Provenzana

İtalya’nın Etna Yanardağı arada sırada aktif hale gelerek İtalyanların yüreğini ağızlarına getirse de, Etna’daki Rifugio Sapienza ve Piano Provenzana adlı kayak merkezleri, Alpler’den sıkılmış kayak severler için heyecan verici ve adrenalini yüksek bir kış tatili vaat ediyor.

mzaar

3. Orta Doğu’nun parlayan yıldızı: Lübnan

Çoğumuzun aklına Orta Doğu deyince sıcak iklim gelir fakat Orta Doğu’da da güzel bir kayak tatili mümkün. Lübnan’daki Mzaar, Israil’in tek dağı Hermon Dağı, macera sever kayakçılar için tam da aradıkları destinasyonlar. Lübnan’ın 2465m yükseklikteki Mzaar’daki kayak merkezinin şehir yaşamından uzak sakin yapısı,” sadece kayak” diyenler için uygun bir alternatif olarak ön plana çıkıyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.