Bafta Adaylari 33. Istanbul Film Festivali’nde

The-Armstrong-Lie-e1380918211183
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 5–20 Nisan tarihlerinde onuncu kez Akbank sponsorluğunda gerçekleştirilecek 33. İstanbul Film Festivali İngiliz Sinema ve Televizyon Akademisi BAFTA ödüllerine aday belgeselleri seyirciyle buluşturacak.

BAFTA’ya “En İyi Belgesel” dalında aday olan filmlerden, insanın doğayla olan çarpık ilişkisini sorgulayan Blackfish ve efsanevi bisiklet şampiyonu Lance Armstrong’un doping skandalının anlatıldığı The Amstrong Lie, 33. İstanbul Film Festivali’nde beyazperdede izlenebilecek.

2014 En İyi Belgesel Oscar’ı kısa listesinde de yer alan Blackfish, balinaların gösteri yapmak için tutsak tutulduğu su parklarından birinde yaşanan ölüm olayından yola çıkarak bu endüstrinin gerçek yüzünü gösteriyor. Yönetmenliğini Gabriela Cowperthwaite’nin üstlendiği Blackfish, şok edici arşiv görüntüleri ve röportajlarla su parklarındaki balinaların “eğlence” adına maruz kaldığı eziyetleri gözler önüne sererken insanın doğayla olan ilişkisinin vardığı noktayı da sorguluyor.

BAFTA Ödülleri’nde “En İyi Belgesel” dalında yarışacak bir başka belgesel, The Armstrong Lie ise kanserle boğuştuktan sonra defalarca şampiyonluk kazanan efsane bisikletçi Lance Armstrong’un doping yüzünden ömür boyu spordan men edilmesinin hikayesini anlatıyor. 

İstanbul Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için: film.iksv.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

PS: Basın bülteninden alınmıştır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.