İstanbul Modern’de Komşular Sergisi

komsular sergisii

İstanbul Modern’de geçtiğimiz günlerde açılışına katıldığımız yeni serginin  adı: ‘Komşular – Türkiye ve Çevresinden Güncel Anlatılar’.

Serginin küratörlüğünü İstanbul Modern’den Çelenk Bafra ve Paolo Colombo’nun üstlendiği sergiye bölge sanatının önemli uzmanlarından Negar Azimi, Zdenka Badovinac ile Magda Guruli danışmanlık yapmış.

04

9 Ocak – 8 Mayıs 2014 tarihleri arasında ziyaret edebileceğiniz yeni sergi, 17 ülkeden 35 sanatçının yapıtlarıyla Türkiye’nin ve çevresindeki bölgenin görsel kültürüne yönelik ortak yaklaşımları araştırıyor.

Komşular, Türkiye’nin yanı sıra birbiriyle tarihi, siyasal ve kültürel bağları olan Balkanlar, Kafkasya ve Orta Doğu gibi komşu coğrafyalardan günümüz sanatının öncü sanatçılarını ve yapıtlarını bir araya getirmiş. Yalnız bizim sergiyi gezerken gözümüze bir eksiklik çarptı. Hiçbir eserin başında sanatçının hangi ülkeden olduğu yazmıyordu. Hangi sanatçının nereli olduğunu da yazsalar iyi olurdu diye düşündük.

Ama günümüz sanatı ve sanatçılarını sadece bölgesel ya da ulusal kimlikler üzerinden tanımlamanın geçersizliğinden yola çıkarak açılan bir sergi olduğu için belki de kasten yer vermemişlerdir. Bilemiyorum.

Ayrıca Komşular sergisi için, bölge kültür ve sanatına dair gösterim, performans, panel, söyleşi ve atölye çalışmalarından oluşan kapsamlı bir etkinlik programı da hazırlandı. Etkinlik programına İstanbul Modern‘in sitesinden ulaşabilirsiniz. Sergideki 13 sanatçının çalışmaları asistan küratör Birnur Temel’in hazırladığı Tekrarlar mısın? adlı programla ana serginin bir bölümü olarak kurgulanan özel bir video odasında yer alıyor.

05

Sergide çalışmaları bulunan sanatçılara gelince : Abdülcanbaz (Turhan Selçuk), Furat al Jamil, Mounira Al Solh, Maja Bajevic, Sonia Balassanian, Vesna Bukovec, CANAN, Eteri Chkadua, Ana Čigon, Rena Effendi, Nezaket Ekici, Cevdet Erek, Adib Fattal (Yerleştirme: The Museum of Everything), Mona Hatoum, Hamlet Hovsepyan, Gül Ilgaz, Babak Jalali, Lamia Joreige, Hayv Kahraman, Hatice Karadağ, Sevdalina Kochevska, Pavlos Nikolakopoulos, One Square Meter (NPAK Bir Metre Kare Festivali), Fahrettin Örenli, Adrian Paci, Michail Pirgelis, Younès Rahmoun, Yehudit Sasportas, Wael Shawky, Slavs and Tatars, Aslı Sungu, Nasra Şimmes, Burcu Yağcıoğlu, Nil Yalter, Živadinov::Zupančič::Turšič

Not: Komşular – Türkiye ve Çevresinden Güncel Anlatılar başlıklı sergi yoğun ilgi nedeniyle 8 Haziran 2014 tarihine dek uzatıldı.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.