Murakami’nin Canavar Büyüsü

Harper’s Bazaar dergisinin Aralık-Ocak sayısında bir çekim dikkatimi çekti. Murakami’nin dünyasına dalan bu çekimde ilginç kareler var. Fakat Murakami deyince yazar Haruki Murakami sanmayın, bahsettiğim güzel sanatlar alanında eserler veren Takashi Murakami. 90’lardan beri sanat arenasından olmasına rağmen, şimdiden kült olmayı başarmış bir isim. Ve şimdi de bir film yönetmiş.

murakami1

 

Peki Takashi Murakami kim? Takashi Murakami uluslararası alanda eserler veren Japon bir sanatçı. 1962 doğumlu. Resim, heykel gibi geleneksel sanat alanlarında eserler verse de, bunun yanında reklam, moda gibi ticari sanat diyebileceğimiz alanlarda da ismine sıkça rastlamak mümkün.

murakami2

 

Eserleri klasik sanat ve sokak sanatı arasındaki belirginliğin tam da net olmadığı türden eserler.  Parlak renkli, çocuksu ve füturistik olması en belirgin özelliklerinden. Ve bu yüzden de Murakami’nin eserleri hemen anlaşılabiliyor.

Murakami ayrıca manga ve anime kültüründen de çok etkilenmiş bir sanatçı. 2000 yılında Los Angeles Çağdaş Sanat Müzesi için küratörlüğünü yaptığı bir grup sergisinin katalogunda kendi ürettiği “superflat” teorisinii kendisi ve kendisine benzeyen sanatçılar için kullanmış. Yani savaş sonrası Japon toplumunun yaşayışı ve  değişen kültürüyle birlikte, geleneksel Japon tarzından etkilenip bunları eserlerinde yansıtan sanatçılar için.

Teoride, Japon tarihi boyunca var olan manga ve anime kültürünün iki boyutlu olarak günümüzde de devam eden etkilerinden bahsediliyor. Superflat ayrıca daha önce bahsettiğim yüksek ve alçak sanat ayrımının arasındaki keskinliği kaldırarak, buradaki Batı tarzı ayrımı da ortadan kaldırıyor.

murakami3

 

Bu teoride yer alan yüksek ve alçak kültürle, savaş sonrası Japon toplumunun sosyal sınıf ve popüler zevklerinin bastırılmış olduğunu iddia eden Murakami, bu teoriyi sanatsal  bağlamının arka planına yerleştirdi ve işlerinde bunu temel almaya başladı. Küratörlüğünü yaptığı sergiler da bunun üzerine gelişti ve onun sayesinde Japon yaratıcı sanatı deniz aşırı ülkelerde de tanınmaya başladı.

murakami4

 

2002 yılında Marc Jacobs’un davetiyle, Louis Vuitton için tasarladığı çanta koleksiyonu en başarılı sanat-moda iş birliklerinden biri sayılıyor. Bu iş birliği uzun yıllar devam etti. 2007 yılında Kanye West’in Graduation albümünün kapağının tasarımını yaptı. Japonya’da yerel bir emlak kampanyasının işlerini yaptı.

“© Murakami” isimli retrospektifiyle Los Angeles Modern Sanatlar Müzesi’nde, 2010’da ise Château de Versailles’da kendi solo sergisini açabilen 3. isim oldu.

Ve Murakami şimdi de global kültürel birikimiyle, kendi sanatıyla teşvik ettiği genç sanatçıların yanı sıra çocukların hayal gücünü kullandığı filmi “Jellyfish Eyes” yani “Denizanası Gözleri” filmini çekti. Bu filmi çekmesinde de küçükken ailesinin hediye ettiği ilk manganın büyük etkisi var. Yalnız film IMDB’den iyi puanlar alamamış. Ama olsun o sanat dünyasının süper kahramanlarından biri.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.