Yıldız Moran’dan Zamansız Fotoğraflar

yıldız moranTürkiye’nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçısı Yıldız Moran (1932-1995) geniş kapsamlı olarak sanatseverlerle ilk kez 27 Kasım 2013 – 19 Ocak 2014 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde buluşuyor.

Büyük bir tutkuyla başladığı fotoğraf kariyerini, yaşamındaki bir başka tutku olan Özdemir Asaf’la evliliğinin ardından sonlandıran ancak kısa kariyerine önemli ve farklı yapıtlar sığdıran Moran, İngiltere’de eğitim almış, ünlü fotoğrafçı John Vickers’ın öğrencisi olmuştur. Cambridge’de açtığı ilk kişisel sergisini İstanbul, Ankara, Londra ve Edinburgh sergileri izlemiştir.

yıldız moran 2Yıldız Moran, ışığı büyük bir ustalıkla kullanarak elde ettiği teknik başarısının ötesinde; ruhunu, aklını, kalbini yani kendini de katarak görüntünün izini derinleştirebilmiş bir fotoğrafçıdır. Bir anlamda “retrospektif” niteliğindeki kapsamlı sergi, Moran’ın bu kendine ait iç sesini, Türk ve dünya fotoğraf tarihi içindeki görünürlüğünün izlerini de derinleştiren yeni bir okumayla ortaya koyabilmeyi amaçlıyor.

Sergi, bilinen sınırlı sayıdaki karelerinin dışında ilk kez sergilenecek fotoğraflarıyla gizli kalmış bir figürü, Türk fotoğrafının “mektepli” ilk kadın fotoğrafçısını izleyiciyle yeniden buluşturuyor.

PS: Pera Müzesi’nin sitesinden alınmıştır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.