Pera Müzesi’nde Sophia Vari ve Modern Türk Resminde Cumhuriyet İmgesi Sergisi

sophia vari

Pera Müzesi’nde 9 Ekim’de başlayan iki sergi var: Sophia Vari “Heykeller ve Resimler” ve Modern Türk Resminde Cumhuriyet İmgesi.

Sophia Vari Akdeniz’den ilham alan renkleri ve kendine özgü anıtsal formlarıyla Türk sanatseverlerle ilk kez 9 Ekim 2013 – 19 Ocak 2014 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde buluşuyor.

Geometriyi, hacmi ve şekilleri alıp onları boşlukta insansılaştırma amacıyla yola çıkan sanatçı, ağır mermer ve bronzdan anıtsal heykellerinden kıymetli madenlere uzanan bir malzeme çeşitliliği içinde çalışıyor.

Modern Türk Resminde Cumhuriyet İmgesiPera Müzesi’ndeki bir diğer süreli sergi ise 9 Ekim – 10 Kasım tarihleri arasında sürecek olan Düşler, Gerçekler, İmgeler, “Modern Türk Resminde Cumhuriyet İmgesi” Sergisi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90. yıl dönümü anısına gerçekleştirdiği sergide, Avni Arbaş, Nuri İyem, Abidin Dino’dan Bedri Rahmi Eyüboğlu’na, Cihat Burak’tan Turan Erol, Nedim Günsür Yüksel Arslan’a uzanan geniş dağılımlı seçki, Kuvayi Milliye yılları, köy yaşamı, göç, gecekondulaşma ve kentleşme, modern yaşamın yalnızlaşan bireyleri ile geçmişi yorumlama gibi alt temalar ve plastik sanatlar aracılığıyla Cumhuriyet tarihimize bir bakış sunulmaya çalışıyor.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.