İstanbul Modern Sinema’da Hartmut Bitomsky ve Bent Hamer filmleri

Factotum Matt Dillon, Photo Mark Higashino

İstanbul Modern Sinema, Goethe-Institut Istanbul iş birliğiyle Alman yönetmen ve yapımcı Hartmut Bitomsky’yi ve  Norveç Büyükelçiliği iş birliğiyle  de İskandinav sinemasının Türkiye’de de çok sevilen yönetmenlerinden biri olan Bent Hamer’i İstanbul’a getiriyor.

Hartmut Bitomsky 24 Ekim Perşembe günü saat 19.00’da, Bent Hamer ise 31 Ekim Perşembe günü saat 19.00’da İstanbul Modern Sinema’da izleyicilerle buluşacak.

Üçüncü Reich Otobanları-2 24-26 Ekim 2013 tarihleri arasında Hartmut Bitomsky’nin çeşitli festivallerden ödüllerle dönmüş üç belgeseli, yönetmenin katılımıyla izleyicilerle buluşacak. Program kapsamında gösterilecek olan filmlerden ikisi, yönetmenin 1980’lerde yaptığı Üçüncü Reich Otobanları (Reichsautobahn) ve Almanya’dan Kareler (Deutschlandbilder). Seçkideki üçüncü film ise ilk gösterimi 2007 Venedik Film Festivali’nde yapılan Toz (Staub). Hartmut Bitomsky 24 Ekim Perşembe günü, üç filminin gösteriminin ardından saat 19.00’da İstanbul Modern Sinema’da izleyicilerle sohbet edecek.

Mutfak Hikayeleri 31 Ekim-3 Kasım 2013  tarihleri arasında gerçekleşecek Bent Hamer filmleri programında ise melankolik komedi tarzında, karanlık ve ama sıcak filmleriyle tanınan yönetmenin Norveç yapımı Mutfak Hikayeleri, Yumurtalar, Güneşli Bir Gün, O’Horten ve Yeni Yıl filmleriyle, Amerikan yeraltı edebiyatının ünlü ismi Charles Bukowski’nin aynı adlı romanından uyarlanan ve başrolünde Matt Dillon’ın oynadığı, ABD yapımı Factotum da yer alıyor.

31 Ekim Perşembe günü saat 19.00’da İstanbul Modern Sinema’da Bent Hamer ve Norveçli yazar Levi Henriksen’in katılacağı, Müge Turan’ın moderatörlüğünü üstleneceği bir söyleşi gerçekleşecek. Henriksen, Hamer’in 2010 yapımı filmi Yeni Yıl’ın uyarlandığı ‘Bare mjuke pakker under treet’ isimli öykü kitabını yazmıştı.

 

Film gösterimleri Perşembe günleri ücretsizdir. Cumartesi ve Pazar günleri günlük sinema giriş bileti 8 TL’dir. Sinemaseverler bu biletle gün içindeki tüm gösterimlere katılabilirler. Müze ziyaretçileri ve üyeler için ise film gösterimleri ücretsizdir. Biletler müze gişesinden gösterim günü temin edilebilir.

PS: Basın bülteninden.

Filmlerle ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.