İş Sanat’ta 14. sezon başlıyor

hilaryhahn

Geçtiğimiz günlerde İş Sanat’ın sezon tanıtım lansmanındaydım. Ve güzel haberler aldım. 🙂

Klasik müzikten caza, gelenekseld müziklerden dünya müziğine, danstan şiir dinletisine kadar farklı etkinlikler ve sergilerle yıl boyunca bizimle olan İş Sanat’ın, 14. sezonu Kasım ayında başlıyor.

İş Sanat’ın 2013’ün Kasım ayında başlayıp Mayıs 2014’te sona erecek 14. sezonunda 15 klasik müzik, 5 caz, 6 dünya müziği, 5 yerli proje, 2 dans gösterisi, 5 şiir dinletisi, 4 Parlayan Yıldızlar konseri ve çocuk gösterileri yer alacak Kibele Sanat Galerisi ise 4 önemli sergiye ev sahipliği yapacak.

Konserlerin zamanları geldikçe ayrıntılı bir şekilde paylaşacağım. Ama şimdiden en azından isimleri paylaşmak istiyorum.

İş Sanat, sezonu 2 Kasım’da geleneksel hale gelen Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) konseri ile açacak. Sascha Goetzel’in yönetimindeki BİFO’ya, çok sayıda uluslararası ödül kazanmış, genç kuşak piyanistlerinden Özgür Aydın’a eşlik edecek.

İngiliz Barok topluluğu Red PriestJoshua Bell yönetimindeki Academy of St Martin in the Fields, keman virtüözü Shlomo Mintz, piyanist Itamar Golan ve çellist Dmitry Yablonsky üçlüsü, kemanın büyük ustası Maxim Vengerov yönetimindeki Polonya Oda Orkestrası, Paavo Järvi yönetimindeki Frankfurt Radyo Senfoni Orkestrası ile sahneyi paylaşacak olan Hilary Hahn ve Türkiye’de ilk kez konser verecek olan kemancı Baiba Skride, Patricia Kopatchinskaja’nın kemanına Bavyera Radyo Oda Orkestrası’nın yanı sıra, Flamenko’nun genç yıldızı Fuensanta “La Moneta” danslarıyla eşlik edecek. Ukraynalı piyanist Valentina Lisitsa, Türkiye’de ilk kez konser verecek ve Viyana Oda Orkestrası eşliğinde olacak.

Yılbaşı Konseri bu sezonda Vienna Classical Players ile gerçekleşecek. Şef Martin Kerschbaum tarafından kurulan Vienna Classical Players’a soprano Birgitta Wetzl, bariton Benno Schollum ve Viyana Balesi’nin dansçıları eşlik edecek.

İtalyan şef Giovanni Antonini’nin yöneteceği Basel Oda Orkestrası‘na genç çellist Sol Gabetta eşlik edecek. Tamamen Mozart eserlerinden oluşan bir programla İş Sanat’a konuk olacak Zimmermann, Württemberg Oda Orkestrası Heilbronn ile sahne alacak.

Caz

İş Sanat, yeni sezonunda da caz ve dünya müziği konserlerinde ise, John McLaughlin ve Zakir Hussain “Remember Shakti” projesiyle, Esperanza Spalding, New York Times’ın ‘caz tarihinin en iyi müzisyenlerinden biri’ olarak nitelendirdiği saksafon devi Joe Lovano ve Spalding’in sadık partneri Arjantinli piyanist Leo Genovese’den oluşan “The Spring Quartet” te olacak.

Madeleine Peyroux, Luisa Sobral ve Ravi Coltrane de caz konserlerinin diğer isimleri.

Dünya müziği

Flamenko ve elektronik müzik grubu Chambao, kadife sesli fado vokalisti Teresa Salgueiro , Latin pop müziğinin divası Paloma San Basilio, folk soul ve reggae türlerindeki şarkılarıyla önümüzdeki yıllarda da adından sıkça söz ettirecek olan Ayo, Meksika asıllı sanatçı Lila Downs ve Pedro Almadovar filmlerinin Flamenko sesi olarak da hafızalardan silinmeyen Estrella Morente’nin bulunduğu isimler Dünya müziği serisinde İş Sanat’a konuk olacak

Her sezon modern dansın en önemli topluluklarını ağırlayan İş Sanat, dansın uluslararası üne sahip önemli gruplarından birini daha, Amerika’nın köklü dans topluluğu Limón Dance Company’i iki gösteriyle ağırlıyor.

İş Sanat yerli isimleri de sahnesinde ağırlayacak. Emre Aydın, Volkan Konak ve Sunay Akın, Şevval Sam, Funda Arar ve ayrıca Neşet Ertaş ise birbirinden değerli müzisyenlerin sesiyle İş Sanat’ta anılacak.

Şiir Dinletileri’nde bu sezon Nazım Hikmet ve Turgut Uyar’ın şiirleri ile Sabahattin Ali’nin hikâyeleri yer alacak. Şubat ayının geleneksel Aşk Şiirleri Dinletisi’nde de değerli şairlerimizin en sevilen aşk şiirleri İş Sanat sahnesinde ses bulacak.

Biletler satışa çıktı bile. Konserlerde görüşürüz 🙂

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.