Pera Müzesi’nde iki sergi: Nickolas Muray ve ‘Çöl ve Deniz Arasında’

Geçtiğimiz günlerde Pera Müzesi’nin davetiyle Nickolas Muray’ın ‘Bir Fotoğrafçının Portresi’ ve Ürdün Uluslararası Güzel Sanatlar Galerisi’nden bir seçki olan ‘Çöl ve Deniz Arasında’ sergilerini gezdik.

nickolas muray

Öncelikle Nickolas Muray’ın fotoğraf sergisinden bahsetmek istiyorum. Nickolas Muray, 1920’lerde New York’ta yaşamış olan, çok ünlü bir fotoğraf sanatçısı. Zaten sergiyi gezerken çektiği kareleri gördüğünüzde ‘Aa, ben bunu bi’ yerden hatırlıyorum’ diyeceksiniz.

Nickolas Muray’ın fotoğrafları arasında birçok ünlü isim var: Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Greta Garbo, Elizabeth Taylor, Claude Monet ve büyük aşkı Frida Kahlo. Muray’ın çektiği Frida Kahlo karelerine bakarken, ona duyduğu aşkı hissedeceksiniz. Sergide tam 42 Frida fotoğrafı var.

Bu fotoğrafların dışında, Amerikan reklam sektöründe de Muray’ın adının çok önemli olduğunu belirteyim. Muray, Lucky Strike, Camel, Coca-Cola, General Foods gibi markaların da çekimlerini yapmış.

marilyn monroe

Ayrıca, Nickolas Muray çok renkli bir kişilik. Hem pilot, hem fotoğrafçı hem de olimpiyat şampiyonu bir eskrimci. Çok enteresan değil mi?

Bu sergiyi gezince, hayatınının renkliliğinden de etkileneceksiniz. Sergi 21 Nisan’a kadar devam ediyor.

Uzun Cuma kapsamında ücretsiz olarak 18-20 saatleri arasında gezebilirsiniz.

21 Nisan’a kadar Pera Müzesi’nde gezilebilecek bir diğer sergi.Akdeniz’deki Arap ülkelerinin modern ve çağdaş sanatını yansıtıyor. Arap modern sanatındaki eğilimler bu sergideki 52 eserde görülebilir. Bu sergide tanıdık bir isim olarak, Fahrünnisa Zeid’in eserlerini de görebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.