“Duvar resminden korkuyorlar” sergisi SALT Beyoğlu’nda

 DuvarResmindenKorkuyorlar

1976-1980 yıllarında sanat, sanatçı hakları ve örgütlenmeleri, duvar resimleri, siyaset ve kitlesellik üzerine bir araştırma ve arşiv projesi olan “Duvar resminden korkuyorlar”, 31 Ocak-21 Nisan 2013 tarihlerinde SALT Beyoğlu’nda sergileniyor.

Serginin ismi ise, 8-11 Eylül 1980 tarihlerinde, Kuşadası Kültür ve Sanat Şenliği’nde toplanan sanatçıların duvar resmi yapmalarına izin verilmemesi sonucu hazırlanan pankartlara “Duvar resminden korkuyorlar” yazılmasına bir gönderme yapıyor.

Fotoğraflar, basılı kaynaklar ve döneme ilişkin söyleşileri içeren sergide, Görsel Sanatçılar Derneği’nin 1977’de düzenlediği 1 Mayıs Sergisi’nin bir kısmının yeniden kurulumu da yer alıyor. Sergiye, dönemin farklı kültürel alanlarını kapsayan kamuya açık tartışma ve film gösterimleri eşlik ediyor.

“Duvar resminden korkuyorlar”, araştırması sürdürülen, henüz erişilmemiş yazılı ve görsel belgelere açık bir sergi. Bu bağlamda, o dönemin kültür aktörleri ve dönemi hatırlayanlardan bu arşivi zenginleştirmeleri, varsa yanlışlarını düzeltmeleri, boşluklarını doldurmaları ve yeni tartışmalar açmaları bekleniyor.

 

 

“Duvar resminden korkuyorlar” sergisi SALT Beyoğlu’nda” için 2 yorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.