Cook ile yemekler workshop’u

Bu post’u yazmak için biraz geç kaldım aslında, aradan o kadar çok olay, o kadar çok etkinlik geçti ki…

Ama, EKS Mutfak Akademisi’nde Şef Ceyda Baza ile yaptığımız Cook ile Yemekler Workshop’unu anlatmasam olmazdı.

İlk etapta eşlerimizle beraber çalışacağımız bölümlere geçtiğimizde hazırlanacak sebzeler, yapılacak soslar, kesilecek meyveler bizi bekliyordu. Ekip arkadaşım Sezin’le birlikte elimizden geldiğince kesmeye çalıştığımız sebzelerle başa çıkamadığımız anda, imdadımıza Ceyda Şef yetişti. Bıçak tutmayı bile öğretti. -Ben biraz yanlış tutuyormuşum da:)-

Ceyda Şef’in ne kadar tatlı biri olduğunu söylemeden geçemeyeğim, ne yemeği anlatsa dinlerim hem de çok güzel öğrenirim. Bu post’u bu kadar zaman sonra unutmadan yazabiliyorsam hepsi onun marifeti 🙂 Buradan kendisine tekrar teşekkür ediyorum.

Gelelim o gün neler yaptığımıza:

Menümüzde yelpaze patlıcan, poşette somon, kağıtta kabak, karamelli armut tartarin ve reyhan şerbeti vardı.

Yelpaze patlıcan en hoşuma giden şeylerden biriydi. Patlıcanı yelpaze şeklinde kesip, aralarına peynir ve domates koyduk ve bunu fırın tepsisine koyup, fırına attık. Hem hafif hem de çok lezzetli oldu. Meze olarak yapılabilecek, çok kolay bir yemek. Denemenizi tavsiye ederim.

Kağıtta kabağa gelince, Cook’un yemek kağıtlarının içine kabak, domates, havuç ve bezelye koyduk. Onları da kağıdın içinde pişirdik.

Somonu pişirme tarzımız ise oldukça ilginçti. Patates ve soğanlarla birlikte somonu buzdolabı poşetine koyduk. Sonrasında kaynayan suyun içine attık ve pişirdik. Çok sağlıklı ve lezzetli bir yemek oldu. Bir de somonun üzerine sos yaptı Ceyda Şef, ama onun nasıl yapıldığını hatırlamıyorum. Sadece çok lezzetli olduğunu hatırlıyorum.

Günün finalini ise Karamelli Armut Tartarin ile yaptık. Kendi ellerimle yaptığım için mi bilemem ama yediğim en güzel tatlılardan biriydi. Harika oldu. Aşağıdaki linke tıklayınca fotoğrafını görüp, bayılabilirsiniz 🙂 Milföy hamurlarını merdane ile açıp, kenarlarını büktük. İçine armutları kesip yerleştirdik, bir de muhallebi yaptık koyduk. Fırına attık. Piştikten sonra da üzerine, karamelize ettiğimiz sosu döktük. Yanına da vişneli dondurma.

karamelli armut tartarin

Bir de değişik bir tat vardı menüde: Reyhan şerbeti. Bildiğimiz reyhan otlarını kaynamış suya attık, içine bir de limon tuzları attık. Karıştırdıktan sonra, dolaba koyup soğumaya bıraktık. Değişik bir serinletici içecek oldu.

Yemek yemek en büyük zevklerimden biri olduğu için günün en keyifli kısmı bu yaptıklarımızı yeme  kısmı oldu tabii ki.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.