Festival Colbert başlıyooor

Geçtiğimiz günlerde Comité Colbert CEO’su Elisabeth Ponsolle des Portes ile İstinye Park Masa Restaurant’ta buluştuk ve İstanbul’da gerçekleşecek Festival Colbert hakkında bilgi sahibi olduk.

Louis-Vuitton

Comité Colbert, 1954 yılında Jean-Jacques Guerlain tarafından Fransa’da, Fransa’yı lüksün merkezi yapmak amacıyla kurulmuş. Giyimden yayıncılığa, dekorasyondan otelciliğe, deriden parfüme, birçok farklı sektörde 75 üyesi var. Bu markalar arasında bizim en bildiklerimizden örnek verecek olursam: Chanel, Chloe, Yves Saint Lauren, Air France, Lancome, Rochas, Lacoste, Cartier, Louis Vuitton falan var. Türkiye’de de Comité Colbert üyesi 40’a yakın Fransız markası faaliyet gösteriyormuş. Türkiye’de lüks üretimin artacağı inancı ve verileri var. Bu yüzden de Türkiye pazarı onlar için çok önemli.

Comité Colbert

Comité Colbert, kendini Türk halkına daha iyi ifade edebilmek için 16-22 Ocak tarihleri arasında bir dizi etkinlik hazırlamış ve Colbert Festivali’ni düzenlemiş. Bu etkinliklerde neler mi var? Comité Colbert üyesi markaların Nişantaşı ve İstinyePark’ta yer alan mağazalarında özel etkinlikler ve buluşmalar, İstanbul Modern’de ‘Modernlik? Fransa ve Türkiye’den Manzaralar’ başlıklı bir sergi de yer alıyor.

Küratörlüğünü İstanbul Modern Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu ve İstanbul Modern küratörlerinden Çelenk Bafra’nın yaptığı sergide, Türkiye’den ve Türkiye’nin modernleşme serüvenindeki rol modellerinden biri olan Fransa’dan sanatçılar bulunuyor. Sergide Nevin Aladağ, Fikret Atay, Kader Attia, Ayşe Erkmen, Cyprien Gaillard, Thomas Hirschhorn, Pierre Huyghe, Chris Marker, Sarkis, Hale Tenger ve Nasan Tur’un 21.yüzyılda modernliğin algılanışını sorgulayan çalışmaları yer alıyor.

Modernlik? Fransa ve Türkiye’den Manzaralar modernleşmenin günümüz sanatına olan etkilerini araştırıyor. 16 Ocak- 16 Mayıs 2013  tarihleri arasında düzenlenecek ve sponsorluğunu Comité Colbert’in üstlendiği sergi, sanatçıların modernlik projeleriyle hesaplaşmalarını ve bugün hala gündemde olan modernlik olgusunu ele alıyor.

Festivalin İstinyePark ayağı 16 Ocak Çarşamba günü, saat 11’de açılıyor, Nişantaşı’nda ise aynı gün saat 15:30’da. Sergi de aynı gün eşzamanlı olarak ziyarete açılıyor. Ben gidip gezeceğim 🙂 Özellikle macaronlu bir etkinlikten bahsettiler onu merakla bekliyorum 🙂 

 

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.