Bej Karaköy

Fotoğraf: Mekanist blog

Sürekli gezip, yeni mekanlar denediğim için blog’da hep bir mekanlar başlığı açmak istiyor, fakat zaman bulamıyordum. Bej Karaköy, olumsuz bir şekilde de olsa bu başlığın açılmasına vesile oldu. Sırf bu yüzden teşekkürler.

Karaköy son bir yılda çok gelişti. Bir sürü yeni kafe, sanat galerisi, tasarım mağazası açıldı. Bazılarının dediği gibi, İstanbul’un Soho’su oldu diyebiliriz.

Bej’de Karaköy’ün yüzünü değiştiren, dizaynıyla güzelleştiren yerlerden biri. Nezih bir mekan gibi gözüküyor.

Ben de daha önceden Bej’e iki üç defa gitmiştim. Biri İFW sonrası Simay Bülbül’ün after party’siydi, bir diğeri bir basın günüydü falan. Geçtiğimiz günlerde ise, en yakın arkadaşlarımdan biriyle akşamüstü kahvemizi içelim, tatlımızı yiyelim, sohbet edelim dedik. Benim önerim Bej’e gitmek oldu. ‘Gel hadi Bej’e gidelim, güzel mekan.’ dedim. Yüzümü kara çıkarttı, çok üzgünüm.

Yağmurlu bir akşamüstü gittiğimiz için belki de, içeride sadece üç masa doluydu. Biz de bir masaya oturduk ve siparişlerimizi verdik. Cheesecake’lerimiz gelmiş, fakat kahvelerimiz gelmemişti. Biz gelecek diye beklerken, keki getiren garson değil bir başkası ne içecektiniz diye sordu. Biz de cheesecake’le birlikte kahve istediğimizi söyledik. Neyse kahvelerimiz geldi. Mekanda üç masa dolu olduğu halde, dört beş tane garson vardı. Ve masaya bakan garson sürekli değişiyordu.

Kahveler bittikten sonra, birer de çay içelim dedik. Çay siparişini vermemiz de, garson sayısına göre çok zor oldu. Çay yeni demleniyor, beş dakika sonra getireceğiz dediler, ama çayların gelmesi yarım saat sürdü. Artık sabrımız kalmadığı için kalkmak üzereyken, hatırlatmamızın da etkisiyle çaylarımıza kavuştuk.

Kalkmadan lavaboya uğramak istedim. Kimse beni lavabo bozuk diye uyarmadı ve kapıda da hiçbir uyarı işareti yoktu. İçeri girdiğimde iğrenç bir tuvaletle karşılaştım, ayrıca da bozuktu. Nasıl geri döneceğimi şaşırdım. Yine hiçkimse bir şey söylemedi veya bu durumdan çekinen biri yoktu.

Bu kadar güzel bir mekan yaratıldığı halde, bu tarz aksiliklerin olması ve böyle işini bilmeyen garsonların olması benim canımı çok sıktı.

Bir daha gidilmeyecek kafeler listemin baş köşesine de Bej yerleşti.

 

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.