Aralık 2012’de Borusan Müzik Evi’nde

Borusan Müzik Evi Aralık ayında Alva Noto & Blixa Bargeld, Polonya’nın en iyi caz topluluğu Marcin Wasilewski Trio, Kalle Kalima’nın Grubu Kuu ve 123 & Gunnar Hale’yi konuk ediyor.
Geçtiğimiz sezon Müzik Evi’ndeki konseri büyük ilgi gören Berlinli elektronik müzik dehası Alva Noto ve  Nick Cave and The Bad Seeds’in ikinci adamı Blixa Bargeld 1 Aralık Cumartesi akşamı 21.30’da Borusan Müzik Evi’nde hayranlarıyla buluşacak.

Manu Katche ve Tomasz Stanko gibi müzisyenlerle yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Marcin Wasilewski sıra dışı üçlüsüyle, 22 Aralık Cumartesi akşamı Türkiye’deki ilk konserini vermek üzere Borusan Müzik Evi’ne geliyor. Wasilewski’nin yaratıcı besteleri, Kurkiewicz’in dingin tınısı ve Miskiewicz’in vuruşlarıyla muhteşem bir uyum yakalayarak canlı performanslarıyla dinleyicilerin beğenisini kazanıyor. Konser 21.30’da başlıyor.

123, Borusan Müzik Evi’ne bu kez Norveçli trompet dehası ve besteci Gunnar Halle ile konuk oluyor. 2004 yılında Danimarka’nın Grammy Ödüllerinde “en iyi çıkış yapan cazcı” dalında aday gösterilen Norveçli genç trompetçi Halle bakmayı ve kuzeyin müziğini de seven bir grup. İşte bu yüzden Norveçli genç trompet dehası Gunnar Halle grubun müziğine yepyeni sesler eklemek için tekrar İstanbul’a geliyor.

123, Aksel, Stereo Love ve Arve albümlerinin ardından İlhan Erşahin, Hakan Kurşun ve Arto Tunçboyacıyan’la çalıştıkları Lara’yı geçtiğimiz ocak ayında yayımladı.

Artvark Saxophone Quartet feat. Claron McFadden’ın Sly Stone ve Maria Callas arasında hayali bir karşılaşma projesi olan “Sly Meets Callas” konseri 7 Aralık Cuma gecesi Edgar Allan Poe’dan John Coltrane ve hatta Beyoncé’ye uzanan repertuarıyla müzikseverleri şaşırtacak. Konser 21.30’da başlıyor.

Hollanda’nın en iyi cazcıları Jasper Blom, Jesse van Ruller, Frans van der Hoeven ve Martijn Vink’ten oluşan Jasper Blom Quartet, 13 Aralık Perşembe akşamı Borusan Müzik Evi’nde olacak.

New York’lu doğaçlamacı ve besteci Anthony Coleman (piyano) ile Tanya Kalmanovitch (viyola) Borusan Müzik Evi’nde 25 Aralık Salı ve 26 Aralık Çarşamba akşamları çağdaş doğaçlama atölyesi düzenleyecek. 29 Aralık Cumartesi akşamı gerçekleşecek olan, yılın son konserinde ise Tanya Kalmanovitch Amerikalı ve Türk sanatçılardan oluşturduğu kadroyla John Cage’in 100. doğum yılını Cage’in Song Books yapıtlarını yeniden yorumlayarak kutlayacak. Etkinlikler saat 20.00’de başlıyor.

Bir Şeyler Var adlı ilk albümüyle kabare ve şanson geleneğinde ilerleyen Şirin Soysal, 14 Aralık Cuma akşamı Borusan Müzik Evi’nde vereceği konserde ilk kez Kurt Weill şakılarını yorumlayacak. Şarkılarını, “olması mümkün olmayan her şey”e ithaf eden Seni Görmem İmkansız (SGI) topluluğu 15 Aralık Cumartesi gecesi İstanbullu dinleyicilerle buluşacak.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.