Mabel Matiz, Yasemin Mori ve diğerleri Aralık’ta Salon İKSV’de

Salon, Aralık ayında konserlerin yanı sıra, tiyatro gösterileri ve söyleşilere de ev sahipliği yapacak.

Kanadalı indie-rock grubu Destroyer, 1970’lerin soft rock ve disko tınılarıyla 4 Aralık Salı akşamı saat 21.30’da Salon’da olacak.

Rock müziğin karizmatik isimlerinden biri olan Mark Lanegan da Aralık ayında Salon’da sahne alacak müzisyenler arasında yer alıyor. Mark Lanegan, 11 Aralık Salı akşamı 21.30’da Salon takipçileriyle buluşacak.

Danimarkalı Sune Rose Wagner ve Sharin Foo’nun 2000 yılında bir araya gelmesiyle kurulan indie-rock grubu The Raveonettes ise 15 Aralık Cumartesi gecesi saat 22.30’da Salon sahnesinde müzikseverlerle olacak.

Garanti Caz Yeşili kapsamındaki konserler Aralık ayında da devam ediyor. Portishead grubundan Jim Barr ve Clive Deamer’ın, Jace McMurchie ve Pete Judge ile bir araya gelmesiyle kurulan ve ilk albümleri All Is Yes ile 2008 BBC Caz Ödülü’nü kazanan Get The Blessing, 5 Aralık Çarşamba akşamı saat 21.30’da Salon’da.

Arap dünyasının yetiştirdiği en büyük müzisyenlerden biri sayılan Anouar Brahem, bugüne kadar birlikte çalıştığı isimlerden biri olan Barbaros Köse ile birlikte iki gece üst üste Salon’da olacak. Anouar Brahem Trio feat: Barbaros Erköse konseri, 13 Aralık Perşembe ve 14 Aralık Cuma akşamları saat 21.30’da.

Dark Dark Dark ve Lower Dens, 18 Aralık Salı akşamı müzikseverlerle Salon’da buluşacak.

Yasemin Mori, 21 Aralık Cuma gecesi saat 22.30’da sahnede yerini alırken, farklı sesi, özgün yorumu ve güçlü şarkı sözleriyle müzikseverlerin dikkatini çeken Mabel Matiz ise yeni albümünün ilk konserini 22 Aralık Cumartesi gecesi saat 22.30’da Salon’da verecek.

Salon’da söyleşi dizisi Aralık ayında da yapılıyor. İKSV ve Doğan Kitap iş birliği ile düzenlenen söyleşi dizisi sezon boyunca her ay, edebiyat, sanat ve müzik dünyasının sevilen isimlerini bir araya getirecek.

19 Aralık Çarşamba akşamı saat 20.00’de yapılacak ikinci söyleşide mimar, gazeteci ve yazar Aydın Boysan, oyuncu  Mustafa Alabora ve fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut, şehir ve edebiyatı konuşacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek söyleşiye katılmak için rezervasyon@iksv.org adresine e-posta göndererek onay almak yeterli.

Müzik yazarı, eleştirmen, radyo yapımcısı, editör, müzik direktörü ve DJ Murat Beşer, farklı konuklarla müzik dünyasının farklı meselelerini konuşmaya devam ediyor.

Bu ay 25 Aralık Salı akşamı saat 20.00’de Salon’da yapılacak söyleşide, konuklar Zuhal Focan (Jazz Dergisi), Feridun Ertaşkan (Cazkolik) ve Batu Akyol (Loyka Productions) ile ülkemizde caz ve caz yayıncılığı konuşulacak.  Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek söyleşiye katılmak için rezervasyon@iksv.org adresine e-posta göndererek onay almak gerekiyor.

Bu sezon da tiyatro oyunlarını sahnelemeye devam eden Salon, Dot iş birliğiyle gerçekleştirilen ve yönetmenliğini Bülent Erkmen’in üstlendiği, “İki Kişilik Bir Oyun”a yer veriyor. Her biri “tek bir kelime”den oluşan cümlelerini Aslı Mertan ve Bülent Erkmen’in birlikte yazdığı yeni “İki Kişilik Bir Oyun”da, farklı eşleşmelerle, dönüşümlü olarak Ece Dizdar, Pınar Töre, Serkan Salihoğlu ve Tan Temel oynuyor. Kasım ayında prömiyeri yapılan oyun, 3-10-17–24 Aralık’ta, Salon sahnesinde olacak. Oyun, 4 Şubat tarihine kadar her Pazartesi Salon’da sahnelenmeye devam edecek.

Bu tablodan benim şimdiden ajandama yazdığım etkinlikler ise şöyle sıralanıyor: Get the Blessing, Mabel Matiz, Aydın Boysan söyleşisi, İki Kişilik Bir Oyun.
Peki, sizinkiler hangileri?
(PS: Salon bülteninden alıntılarla)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.