Lagerfeld, Yves Saint Laurent filmleri

İstanbul Tasarım Bienali’nin  Yaratıcı Film Kuşağı kapsamında , İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Yves Saint Laurent veya Philippe Starck gibi ünlü Fransız tasarımcı ve modacıların hayatları ve çalışmalarını  anlatan dört Fransız yapımını izleyicilerle buluşturuyor.

 

LAGERFELD CONFIDENTIAL (France, 2007, 89’)

yönetmen : Rodolphe Marconi

12 Kasım Pazartesi, 19:00 ve 15 Kasım Perşembe, 13:00

“Gözlüklerinin arkasında saklı adam”dan büyülenen Fransız yönetmen Rodolphe Marconi’nin Karl Lagerfeld hakkında bir belgesel projesi 1999 Cannes Film Festivali’nde ödül alan genç bir yönetmenin kararlılığı ve tutkusunun sonucudur. Bu film, bugüne kadar Karl Lagerfeld hakkında kitap veya film gibi hiçbir biyografik belgenin olmamasından ötürü, referans alınacak bir portreyi oluşturma isteğine sahip. Neredeyse bir asrın, bir dönemin tanığı olan yapım yaratıcı bir beynin dehlizlerine giren seyirciye ışık tutmayı amaçlıyor. Karl Lagerfeld bugün artık Fransız ve dünya kültürünün bir parçası. Bu yaratıcı belgesel de onun yaşantısının ve geçmişinin bir aynası…

 

L’AMOUR FOU: YVES SAINT LAURENT (France, 2010, 98’)

yönetmen : Pierre Thoretton

13 Kasım Salı, 19:00 ve 14 Kasım Çarşamba, 13:00

Yönetmen Pierre Thoretton’ın çalışması, ikonik moda tasarımcısı Yves Saint Laurent’in (1936 – 2008) ölümünden kısa bir süre sonra, sevgilisi Pierre Bergé kameralara birlikte yaşadıkları yılları anlatıyor. O zamanlar Christian Dior moda evinin yaratıcı direktörü olan 21 yaşındaki genç Yves Saint Laurent ile tanıştıkları ilk günden ölümüne, yılda iki kez sergilediği koleksiyonlar, Marakeş’teki yaşantısı, yaşadığı depresyon, uyuşturucu bağımlılığı ve emekliliğine değin ünlü tasarımcının bilinmeyen tüm yönleri karşımıza çıkıyor. Tasarımcının devasa sanat koleksiyonunun toplanması ve açık artırmayla satılması hikâyenin sonunu hazırlıyor. Arşiv fotoğrafları ve haber bültenleri yapılan söyleşilerle birlikte Bergé’nin hikâyesine ayrı bir tat katıyor.

 

GOD SAVE MY SHOES (France, 2011, 60’)

yönetmen : Julie Benasra

12 Kasım Pazartesi, 13:00 ve 15 Kasım Perşembe, 19:00

Yönetmen Julie Benasra’nın çalışması kadınlar ve ayakkabıları arasındaki içten ilişkiyi psikolojik, sosyokültürel ve erotik bir perspektiften incelemeye kalkışan ilk belgesel film. Ayakkabıların neden en bağımlılık yaratan ve baştan çıkaran aksesuarlar olduklarını anlamak için film kadınların ruhlarına ve dolaplarına bir yolculuk yapıyor. Tarihi parçalardan bugünün yüksek topuklu stilettolarına, Marilyn Monroe’dan Sex & the City’ye ayakkabıların kültürel önemini inceliyor. Filmde Fergie, Dita Von Teese ve Kelly Rowland gibi ayakkabı bağımlısı ünlüler ve Christian Louboutin, Manolo Blahnik ve Pierre Hardy gibi efsane tasarımcılar yer alıyorlar.

 

LE SOFA BUBBLE CLUB (France, 2005, 26’)

yönetmen : Anna-Célia Kendall

13 Kasım Salı, 13:00 ve 14 Kasım Çarşamba, 19:00

Anna-Célia Kendall’ın yapıtı Philippe Starck 2000 yılında tasarladığı Bubble Club koltuğun hikayesini anlatıyor. 1920’lerim klasik bir modelinden son derece basit, modern ve yaratıcı bir fikre nasıl ulaştığını görüyoruz. Yumuşak renk ve parlaklıkta bir seri olarak üretilen koltuk, ucuz ve geri dönüşümlü malzemelerden üretilen bir endüstriyel tasarım nesnesi. Bu yüzden de, su geçirmez, hafif, dayanıklı ve renkli olmak gibi avantajlara sahip… Dışarıya konduğunda bahçe stilini bile değiştirebiliyor. Arşiv görüntülerini kullanan film her burjuvanın alması gereken bir nesne haline nasıl geldiğini anlatırken kara bir mizahla da tasarımcının nesnesini nasıl demokratize ettiğini de gösteriyor.

 

Vaktiniz varsa, tasarım ve modayı seviyorsanız. Kaçırmayın derim.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.