Cervantes’te Meksika Ölüler Bayramı

Meksika’nın en ünlü geleneklerinden biri, Ölüler Bayramı veya diğer adıyla, Ölüler Günü’ymüş. İspanyol dönemi öncesinden gelen bu gelenek, Hristiyan kutlaması olan Tüm Azizler Günü ile Ölüler Günü’nü (1 ve 2 Kasım) bir araya getirerek, önce Orta Amerika’da, daha sonra ise ABD’de kadar yayılarak Meksika kolonilerinde kutlanmaya başlanmış. Günümüzde halen gerçekleştirilmekte olan bu kutlama,  Cadılar Bayramı ile de karşılaştırılıyor. Fakat daha farklı bir şey. Ben İsveç’teyken orada da kutlanıyordu. Hatta bizde bayramlarda nasıl tatil oluyorsak, orada da “Ölüler Günü” tatildi.

Meksika’da bu gün çok renkli bir şekilde kutlanıyor.-Katolik dünyasındaki diğer ülkelerde kutlanan kasvetli Ölüler Günü’ne zıt bir şekilde-,

Bu kutlamaların olduğu tarihlerde Ankara’da bulunan Meksika Büyükelçiliği ve İstanbul Cervantes Enstitüsü birlikte, Meksika kültürünün zenginliğini, hissiyatını ve korkulan bir kavram olan ölümle geliştirdiği sıradışı ilişkiyi tanıtmak için kültürel bir program hazırlamış.

Ölüler Günü için gerçekleştirilen geleneksel etkinliklerden biri de Ölüler Sunağıymış. Hayatını kaybeden bir kişi için (bir aile üyesi veya bir arkadaş) hazırlanan küçük bir altara, kişinin sevdiği farklı objeler, oyuncaklar, yemekler ve şekerlemeler konulurmuş.

Etkinlikler 31 Ekim günü, iki Ölüler Sunağı’nın açılmasıyla başlayacak. Sunaklar, büyük edebi yaratımların vatanı olan Meksika’nın dünyaya kazandırdığı en önemli isimlerden olan yazarlar Carlos Fuentes (1928-2012) ve Carlos Monsiváis (1938-2010) anısına hazırlandı.

Ölüler Günü’nü kendine odak noktası olarak alan Meksika Haftası, daha sonra günümüz Meksika edebiyatının önemli yazarlarından Álvaro Uribe ve Tedi López Mills’in konferanslarıyla devam edecek, aynı zamanda İstanbul Pera Müzesi’nde gerçekleştirilecek gösterimlerde, klasik niteliğinde olan Macario (1960), güncel komedilerden My Mexican Shivah (2007) gibi uzun metrajların yanı sıra izlenebilecek kısa metrajlarla birlikte, bu geleneksel bayramın ve ölüm temasının Meksika’daki farklı kuşaklardan gelen film yapımcılarını nasıl etkilediği daha yakından incelenebilecek.

 

Etkinlikler:

Ölüler Sunağı
Açılış: 31 Ekim 2012
Saat: 19:30
Yer: İstanbul Cervantes Enstitüsü / Tarlabaşı Bul. – Zambak Sk. No 25 Taksim
Meksika Büyükelçisi’nin katılımıyla
Sunum ve sohbet Türkçe’ye çevrilecektir.
Giriş ücretsizdir.

Konferans: İki Edebi Ölüm
Álvaro Uribe ve Tedi López Mills
5 Kasım Pazartesi
Saat: 19:30
Yer: İstanbul Cervantes Enstitüsü
Konferans Türkçe’ye çevrilecektir.
Giriş ücretsizdir.

Sinema Günleri: Meksika Sinemasında Ölüler Günü
1-18 Kasım
Yer: Pera Müzesi
Gösterimler İspanyolca, Türkçe altyazıyla.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.