Tophane Art Walk “Açık Pazar”

Önce gelin Tophane Art Walk nedir onun cevabını verelim yazıya başlarken: Tophane Art Walk, Tophane bölgesinde yer alan galeri, inisiyatif, müze ve diğer sanat kurumlarının etkinliklerini sanat izleyicisine ulaştırmayı hedefleyen iki aylık bir lokal sanat haritası. Tophane Art Walk haritasında yer alan galeriler, her sergi boyunca bir Pazar kapılarını açık tutuyorlar.

(Hatice Karadağ)

7 Ekim Pazar günü Tophane Art Walk ‘Açık Pazar’ kapsamında galeriler 12:00-18:00 saatleri arasında gezilebilecek.

Mısır Apartmanı’ndan Karaköy’e uzanan güzergahta yer alan Galeri Nev, NON, Pi Artworks, cda projects, Galeri Zilberman, Nesrin Esirtgen Collection, Galeri Apel, Edisyon, Pg Art Gallery, Daire, Pi Artworks Tophane, Elipsis Gallery, artSümer, Galeri Mana, Hayaka Artı, Gallery Marquise, Egeran Galeri, Mars ve Galeri İlayda’da 7 Ekim ‘Açık Pazar’ günü izlenebilecek onlarca sergi sizleri bekliyor.

Galeri Apel Emre Senan’ın ‘Ani Paçavra’ adlı solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Senan’ın cam altı yağlıboyaları ve üç boyutlu işleri ile kilimler, paçavralar ve dijital yerleştirme çalışmalarını görmek mümkün.

Edisyon ‘Yeni Gelenler VII – Sezon Prömiyeri’ ile sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Pg Art Gallery’de ise Reysi Kamhi’nin ikinci kişisel sergisi ‘Tasvirleri Atlıyorum’ izleyicilerle buluşuyor. Kamhi bu sergide kentsel deneyim, modern şehrin içinde hala yer almayı sürdüren kimi mekanlar ve bu mekanların içlerinde barındırdığı insan ve nesnelerin ilişkisi üzerinden çeşitli tasvirler oluşturuyor.

Virginia Woolf’un aynı adlı kitabından ilham alan ve sanatsal üretimde kişisel özgürlük alanlarına olan ihtiyacı vurgulayan ‘Kendine Ait Bir Oda’ başlıklı sergide Hatice Karadağ ve Gözde Başkent’in eserleri Daire Galeri’nin sanatçılara ayrılan iki ayrı odasında görülebilir.

Pi Artworks’te Juan Botella Lucas’ın Anadolu coğrafyası ve tarihçesine dayanan, kutsal kitaplarda bahsedilen ‘Yedi Uyurlar’ efsanesinden esinlenerek oluşturduğu projenin ikinci bölümü ‘Yedi Uyurlar (İkinci Diriliş)’ yer alıyor.

Elipsis Galeri Karaköy’deki yeni mekanında ilk sergisini Yusuf Sevinçli’nin ‘POST’ serisiyle açıyor. Sevinçli’nin aykırı siyah beyaz fotoğraflarında, merakın dışavurumunu görmek mümkün. Ayrıca 7 Ekim, sanatçının ilk kitabı ‘Good Dog’ için de imza günü olarak belirlenmiş.

Merve Çanakçı ikinci solosu ‘o hal’ ile artSümer’de karşımıza çıkıyor. Çanakçı ‘o hal’i, ev işi yaparken dalıp giden, her dalışta başka bir duygulanımın, anlatının içerisinde soluklanan öznenin hayal kurma edimi üzerine inşa ediyor.

Galeri Mana’da Abaseh Mirvali küratörlüğünde 17 sanatçının katılımıyla düzenlenen ‘Yansıma Üzerine Düşünceler’ adlı grup sergisinde, zihinsel bir süreç olarak düşünme ve kavramsal bir ‘akis’ üretme süreci, maddesel kurgularında ‘yansıma’ mekanizması üzerinden ifade eden ve deneyimleten yapıtlardan oluşuyor.

Gallery Marquise’de ise Michaela Eichwald ve Stefanie Popp’u bir arada görüyoruz.

(İlhan Koman)

Egeran Galeri, İlhan Koman’ın 1970’lerin sonlarında ürettiği ‘Sonsuzluk-Eksi-Bir Serisi’nden beş heykelini, bugün sanatçının tercih ettiği malzeme olan titanyumla gerçekleştirerek sunuyor. Uçurtma kuyruklarından esinlenen bu seri, basit yapısal bir fikrin sonsuz olasılıklarını araştırırken, kullanılan malzemenin de sınırlarını test ediyor.

Belçikalı sanatçı Jelle Clarisse’in İstanbul’da bulunduğu süre boyunca, galeri mekanında üreteceği mimari heykellerden oluşan ‘boyutlu çizimler’ adlı sergisi ise Mars’ta. Paket kartonu ve mukavva gibi basit ambalaj malzemeleri kullanmasını geçicilikle açıklayan Clarisse’in işleri, boşluğa müdahale ederek organik bir şekilde büyüyen, evrilen ve sonunda durgunlaşarak ölen bitkiler gibi.

Galeri İlayda Karaköy Harbour sezonun ilk sergisini Melike Taşçıoğlu ile düzenliyor. ‘Sudan Seyyareler’ isimli sergisinde Taşçıoğlu’nun geleneksel ebru sanatı ile dijital baskı tekniklerinin bir arada kullanıldığı işleri görülebilecek.

Ayrıca bu Pazar’a özel Peymane ve La Cucina, Tophane Boğazkesen Cad. No: 65’teki mekanlarında, Art Walk haritası ile gelen herkese %15 indirim uyguluyor.

Yusuf Sevinçli

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.