Fransa’dan dans filmleri

İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde dans ve sinemayı buluşturan bir etkinlik düzenleniyor. Filmler, Fransız Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak izlenebilecek.

 

PAMUK PRENSES, yönetmen : Angelin Preljocaj
16 Ekim Salı, 19:00 ve 17 Ekim Çarşamba, 17:00 – Fransız Kültür Merkezi

Dünyaca ünlü Fransız koreograf Angelin Preljocaj, 2008 yılında kendi “Pamuk Prenses ” (Blanche Neige) versiyonu için topluluğunun 26 dansçısını Gustav Mahler’in en güzel senfonilerinden biri için biraraya getirir. Kostümler Jean Paul Gautier, dekor ise Thierry Leproust imzalı. “Pamuk Prenses” i bugüne kadar 25 ülkede 150 bin kişinin izledi.

 • LA FONTAINE TARZI MASALLAR, yönetmen : Marie-Hélène Rebois
  Gösteri filmi (Fransa, 2004, 52 dk)16 Ekim Salı, 17:00 ve 17 Ekim Çarşamba, 19:00 – Fransız Kültür Merkezi

  Bu film 13 dakikalık dört programda Jean de la Fontaine’in dans ile yorumlanan dört masalını biraraya getiriyor : « Ağustos Böceği ve Karınca » (koreografi : Herman Diephuis), « Şehir faresi ile Tarla Faresi » (koreografi : Dominique Rebaud), « Balıkçıl Kuşu » (koreografi : Satchie Noro ve Alain Rigout) ve « Meşe ile Saz » (koreografi : Mourad Merzouki-Kafig).

 

 • DANS, PARİS OPERA BALESİ, yönetmen : Frederick Wiseman
  Belgesel (Fransa, 2009, 158 dk)18 Ekim Perşembe, 17:00 – Fransız Kültür Merkezi

  Belgesel sinemanın öncülerinden Amerikalı sinemacı, Frederick Wiseman kamerasını 12 hafta süresince Paris Operası’nın kalbine yerleştirdi. Dikim atölyelerinden yıldızların parladığı gösterilere, film izleyicisini bu saygın kurumun kulislerinde yolculuğa çıkararak sıradışı gösterilere hayat verenlerin günlük çalışmalarını sunuyor.

   

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.