Sonbaharda Dublin

Bilindiği gibi benim en sevdiğim şeylerden biri seyahat etmek. Aklımda sürekli acaba ilk tatilde nereye gitsem, nereye gitsem diye düşünüyorum.

İrlanda da en çok gitmek istediğim ülkelerin başında geliyor. En başta da Dublin.Yalnız Dublin’ gitmek için İrlanda vizesi almak gerekiyor, Schengen geçmiyor bunu baştan söyleyeyim. Dublin’de iki havaalanı yer alıyor ve bunlar merkeze yakın.

Dublin, İrlanda’nın başkenti. Aynı zamanda Dublin, Vikinglerin merkezi olarak kurulmuş. Yemyeşil, sakin, tarihi, sanat dolu ve eğlenceli bir yer. Publarıyla meşhur. İnsanları sıcak.

Dublin ve dolayısıyla İrlanda, birçok yazar, müzisyen ve sanatçının çıktığı bir yer olarak da önem kazanıyor insanın gözünde. Mesela U2, Maeve Binchy, James Joyce, Bernard Shaw, Samuel Beckett, Oscar Wilde ilk akla gelenler. Ulysses Dublin’de geçiyor mesela, Maeve Binchy’nin kitaplarının büyük kısmı da öyle. Ben mesela Maeve Binchy’nin Yalnız Kadınlar Sokağı’ndaki sokakta yaşamak isterdim Dublin’de Victoria tarzı bir evde. 🙂

Dublin Liffey Nehri tarafından kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayrılıyor. Özellikle güneyde yer alan Temple Bar çok meşhur bir yer. Eğlencenin merkezi olarak kabul ediliyor.

Dublinliler eğlenceyi seven bir halk. Bu herkes tarafından biliniyor. Dublin, Eylül başından başlayarak da birçok festivale ev sahipliği yapıyor. 1 Eylül-31 Ekim tarihleri arası özellikle çok hareketli.

6-9 Eylül tarihleri arasında Dublin Moda Festivali,

8 Eylül’de TEDxDublin,

8-22 Eylül Absolut Fringe Festivali (İrlanda’nın en büyük disiplinlerarası sanat festivali, bir bienal, bu sene 19. yılı),

9 Eylül’de Hurling finali,

13-16 Eylül, 20 Eylül-7 Ekim arası Oktoberfest,

15 Eylül’de Lady Gaga konseri,

20-30 Eylül arası bu yıl 9. yılını kutlayan Skerries Soundwave Festivali birçok farklı türden müzik grubu, Legoseverler için tam gün bir lego etkinliği, çocuk tiyatroları, sergiler, etc.

21 Eylül kültür gecesi, (bizdeki müzeler gecesi gibi, sergiler ve müzeler geç saatlere kadar açık ve özel etkinlikler oluyor hem de ücretsiz)

27 Eylül- 14 Ekim Tiyatro Festivali,

27 Eylül Arthur’s Day (Guinness sponsorlugunda her sene birçok ünlü müzisyeni birçok lokal pubda ağırlayan, bir gün süren etkinlik)

4-6 Ekim Hard Working Class Heroes (100’den fazla müzisyen 3 gün içerisinde 6 farklı mekanda, tek biletle dinlenebiliyor.)

5-7 Ekim İrlanda’nın en büyük mimarlık festivali,

1-31 Ekim Çocuk Kitapları Festivali,

27-28 Ekim Bram Stoker Festivali (eski korku kitaplarıyla alakalı olan bu festival, cadılar bayramı etkinlikleriyle ve vampir etkinlikleriyle süsleniyor),

Ve daha birçok konser, etkinlik var. Boş gün yok anlayacağınız. Eylül ve Ekim aylarını Dublin’de geçirmek isterdim 🙂

Başta Dublin uçak bileti olmak üzere seyahat etmek istediğiniz her destinasyon için uçak biletleri ararken karşılaştırma sitelerinde uçak bilet fiyatlarını sorgulamanızı öneririm.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.