İranlı usta yönetmen Dariush Mehrjui, The Orange Suit ile Altın Portakal’da

Modern İran Sineması’nın kurucusu kabul edilen “The Cow” (1969) filminin yönetmeni Dariush Mehrjui, 6 – 12 Ekim 2012 tarihleri arasında 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin konuğu olarak Antalya’da olacak.

Dariush Mehrjui’nin son filmi “The Orange Suit”, Ustaların Gözünden bölümünde gösterilecek.“The Orange Suit” şehri temizleyerek ruhunu da arındarmaya çalışan ünlü bir fotoğrafçının eğlenceli öyküsünü anlatıyor.

Mehrjui’nin senaryosunu eşi Vahideh Mohammadifar ile birlikte yazdığı filmin başrollerini; 2012 Karlovy Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülüne değer görülen Leila Hatami ve Türk izleyicisinin Bahman Ghobadi’nin “Kimse İran Kedilerini Bilmiyor” adlı filminden tanıdığı Hamed Behdad paylaşıyor.

Fajr Film Festivali’nde En İyi Kurgu ve Jüri Özel Ödülü alan film, Osian’s Cinefan Film Festivali’nde de ilgiyle karşılandı.

Mehrjui, Şah döneminin yasaklı filmleri arasında yer alan “The Cow”dan sonra, uluslararası alandaki başarısını bir başka yasaklı filmi “The Cycle” ile zirveye taşıdı. 1990 yılı sonrasında “Hamoun”, “Bannoo”, “Sara”, “Pari”, “Leila”, “Mehman-e Maman” gibi önemli filmlere imza atan Dariush Mehrjui, son yapıtlarında İran’daki kadınların öykülerine eğildi.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.