The Door (Kapı)

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’yle ilgili bülteni paylaşırken beni çok şaşırtan bir haberle karşılaştım ve çok sevindim. Bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı usta yönetmen István Szabó son yapımıyla festivalde olacak diyordu.

Sonradan farkettim ki, István Szabó’nun son filmi “The Door” yani Kapı, benim en beğendiğim kitaplar arasında yerini çoktan almış olan Magda Szabó’nun Kapı’sıymış!

Kitabı okurken hep aklımdan keşke bu kitabın filmini çekselerdi diye düşünmüştüm, hatta nasıl olurdu diye hayal etmiştim. Kitap 2003 yılında Fransa’nın en saygın edebiyat ödüllerinden Femina’yı da almış bir eser bu arada.

Birbirinden çok farklı iki kadın arasındaki ilişkiye odaklanıyor kitap, tabii ki film de öyle. Kimsesi olmayan yaşlı bir kadın ve yazar bir kadın. Kimsesi olmayan kadının adı Emerenç. Kimse hakkında çok bir şey bilmiyor, kimsesi de yok. Sokakta yaşayanların ev işlerine yardım ederek, aynı zamanda kapıcılık da yaparak geçimini sağlıyor. Hayvanlarla çok iyi anlaşıyor. Bir sürü kedisi var. Evine misafir almayı sevmiyor ve aldığı zaman da sadece holde oturabiliyorlar. Hele bir odası var, o odada ne olduğunu kimseler bilmiyor.

Diğer kahraman da yazar kadın. Eşiyle yaşıyor, sürekli seminerlere gidiyor. Emerenç’i yardımcı olarak eve alıyor. İlk başlarda birbirleriyle iletişim kurmakta zorlansalar da, zaman geçtikçe çok farklı bir diyalog kuruyorlar.

Hepsini anlatmayayım kitabın filme trailer vermemek adına ama beni etkileyen bir kitaptı. Okumayı sevenlere tavsiye ederim. YKY’den yayınlanmıştı.

Filmin fragmanını izlediğim kadarıyla karakter seçimleri benim hayalimdekine çok uyuyor. Acaba hikayenin sinematografisi nasıl oldu? Filmi bir an önce bulup izlesem fena olmayacak.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.