Harvey Nichols 2012/2013 Sonbahar-Kış Koleksiyonu

Güzel görselli basın bültenlerine karşı zaafım var sanırım. Bu yüzden de çok sık yer vermediğim moda konusunda son günlerde arka arkaya post’lar ekler oldum. Şimdi de Harvey Nichols gönlümü çaldı. Ee, dünyaca ünlü markaların bir arada satıldığı bir yer olunca, elindeki kozlar büyük tabii.

Harvey Nichols 2012/13 Sonbahar-Kış Kadın Koleksiyonu’nda, Power Women, 50’ler, İngiliz&İşkoç hakimiyeti, Uzak Doğu Etkisi ve Fütüristik tasarımlar olmak üzere 5 farklı tema yer alıyormuş.  “Erdem ve Peter Pilotto’nun kış çiçekleriyle birlikte Giambattista Valli ve Prabal Gurung’un optik desenli tasarımları geçtiğimiz sezon olduğu gibi bu sezonda da ön plana çıkıyor” diyor basın bülteninde.

İki sezondur hakimiyetini sürdüren keskin ve dik omuz detayı, bu kış da tasarımcılar tarafından sıkça kullanılmış. Yeni sezon kadın koleksiyonlarında etek boylarında kadınlara birden fazla seçenek sunulmuş. Balon, kalem ve yüksek belli pileli eteklerin yanı sıra ara etek boyu ve yeni etek kesimi de sezonun öne çıkacak modelleri arasında yer alıyor. Sanırım kardeşimin son zamanlarda aldığı bir sürü eteğe sonbahar-kış sezonunda benim de ortak olmam gerekecek. (Sanki modayı takip edip, modaya göre giyinirmişim gibi bir de böyle gaza geliyorum 🙂 )

Gelelim bu koleksiyonların ayrıntılarına: (Tabii ki bu kadar ayrıntılı bilgiye sahip değilim moda konusunda bu bilgiler bültenden)

Power Women-Güçlü Kadın temasında, gotik&barok dönemin izleriyle birlikte, işlemeler, siyah deri parçalar, “oversized&masculine tailoring” ve “military” tarz ön plana çıkıyor. Balmain, Versace, Salvatore Ferragamo, Emilio Pucci, Michael Kors, DVF, Ralph Lauren, Alberta Ferretti, Prabal Gurung, Acne, No21 Joseph ve Costume National temanın öne çıktığı markalarının başında yer alıyor.

50’ler: Zarif ve Feminen Kadınlar temasında, dizboyu elbiseler ve kemerler sıkça görülüyor. Grace Kelly’nin unutulmaz
tarzını günümüze yansıtan tasarımlarda anahtar parçaların başında; etek-ceket takımlar, pastel pembe veya krem rengi paltalor ön plana çıkıyor. Emilio Pucci, Alberta Ferretti, Nina Ricci, Elie Saab ve Philosophy bu temayı benimseyen
tasarımcılarının başında yer alıyor.

İngiliz&İskoç etkisi yeni sezonda birçok tasarımcının defilesinde ön planda yer alıyor. Binicilik trendiyle de iç içe kullanılan bu geleneksel trend, özellikle dış giyimde uzun paltolarda kürk detaylarla birlikte ya da kısa maskülen ceketlerde görülüyor. Bu etkiyi tasarımlarına yansıtan tasarımcıların başında Ralph Lauren, Michael Kors, Paul&Joe ve Ermanno Scervino yer alıyor.

Uzak Doğu etkisi, sonbahar kış sezonunda tasarımcıların etkilendiği temalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Samuray kızlar, yeni sezonda podyumlardan sokaklara Uzak Doğu esintilerini taşımaya hazırlanıyor. Genellikle ipek ve brokar kumaşlar üzerine kimono desenleri kullanılarak yaratılan look’larda tasarımcılar renklerle ve kalıplarla oynamaktan çekinmeyerek cesur kadınları hedef alıyor. Kenzo ve Rag&Bone bu temayı yeni sezon tasarımlarında kullanan tasarımcıların başında geliyor.

Fütüristik 80’ler teması ile, 80’li yılların güçlü ve sert kesimli tasarımları her renkte metalik olarak yorumlanıyor. Oldukça parlak ve dikkat çekici görünen bu tasarımlar,baştan aşağı fütüristik bir görünüm sunuyor. Bu temayı benimseyen tasarımcılar, Hakaan, Versace, GBV ve Tom Ford gibi moda dünyasına yön veren isimlerden oluşuyor.

Bu arada benim hoşuma en çok 50’ler ve Power Women koleksiyonları gitti. Birinde oversized ve masculine detaylar öne çıkıp, diğerinde toz pembeler olsa da, zaten benim ruhumun giyimime yansıyan karmaşıklığını tercihlerimle tamamlamış oluyorum. 🙂

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.