Antika Bienali’nde Karl Lagerfeld tasarımı

Dünyanın en büyük antikacıları ve mücevher markalarının bir araya geldiği 50 yılı aşkın zamandır gerçekleşen Antika Bienali’nin 26.’sı 14 Eylül’de açılacak. Paris Grand Palais’te gerçekleşecek ve ziyaretçilerine her anlamda görsel bir şölen sunacak olan bienalin tasarımcısı ise Karl Lagerfeld.

Dünyanın en pahalı bienali olarak anılan Antika Bienali’nde, Louis Vuitton L’Escape Cururelle ve Fondation Cartier pour I’art Contemporain sergileri benzeri daha önceki yıllarda olduğu gibi yine uluslararası markalar da prestij için temsil edilecek.

Karl Lagerfeld, 26. Antika Bienali için on dokuzuncu yüzyılın sonlarına özgü Paris çarşılarının ve pasajlarının ruhunu yeniden canlandırmayı istemesiyle SNA ile yakın ilişkide çalışan Bienal müteahhidi René Bouchara da Karl Lagerfield’ın bu hayalini gerçeğe dönüştürüyor.

Place de la Concorde’dan Arc de Triomphe’a dek uzanan ve Champs- Élysées’yi sembolize eden ana yürüme yolunun etrafına kurulan stantlar koridorlara açılıyor ve objeleri ön plana çıkararak antik dönemlerden yirminci yüzyıla dek uzanan sergi ürünlerini görme fırsatı sunuyor.

Paris’in o dönemdeki atmosferini yaratmak amacıyla on dokuzuncu yüzyıl şehir mimarisinin stilistik varyasyonları olarak on farklı bina cephesi tasarlandı. Ziyaretçiler Nave ve Salon d’Honneur arasında kurulan ve toplamda 5,150 metrekarelik alana yayılan sergi alanlarını dolaşabiliyor.

Karl Lagerfeld çalışmalarıyla ilgili “Bu proje için Paris’in, Grand Palais’ın ve yirminci yüzyılın başlarındaki dünya fuarlarının yanı sıra on dokuzuncu yüzyılda Paris’te kurulan kapalı çarşı ve pasajlardan esinlendim. Bence Grand Palais, Paris’in, Paris fikrinin ve şehrin evrensel cazibesinin kalbini oluşturuyor. Burası ayrıca sevdiğim ve daha önce olağanüstü defileler düzenlediğim bir yer. Bu etkinlik için antika simsarlarının, sanat galerilerinin ve kuyumcuların sunacağı istisnai sergi objelerinin üzerinde adeta koruyucu bir kalkan görevi görecek olan cam çatının muazzamlığını ve görkemini vurgulamak istedim” açıklamasını yapıyor.

Program
TARİH: 14 Eylül 2012 Cuma, 23 Eylül 2012
11.00-21.00 (18 Eylül Salı, 20 Eylül Perşembe ve 22 Eylül Cumartesi günleri 23.00’a kadar açık olacak)
MEKAN: Grand Palais, Avenue Winston Churchill, Paris 8th Arrondissement

Not: Basın bülteninden alıntıdır. Bu tarihlerde yolu Paris’e düşecekler veya Paris’te yaşayanlar için bilgi verilmek amacıyla yer verilmiştir 🙂

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.