Tiyatrolarda Neler Var?

Oyun Atölyesi’nde Don Juan’ın Gecesi “2-3-4-5 Şubat biletleri satışta” son oyunlar aynı zamanda bu tarihte olanlar.

2 Şubat Perş. 20.30 (indirimli)

3 Şubat Cuma 20.30

4 Şubat C.tesi 20.30

5 Şubat Pazar 16.00

Bilet fiyatları: Tam: 40TL, Öğrenci: 30TL

Oyun hakkında bilgi için önceden yazdığım şu linke bakabilirsiniz.

 

Tiyatro Öteki Hayatlar’ın Adam oyunu var sırada. Adam’a gitmeyi çok istiyorum, çünkü başrolünde üniversiteden arkadaşım İlyas oynuyor. Üniversitedeyken İlyas’ın bütün oyunlarına giderdik, ama son zamanlarda iletişimimiz biraz koptu tabii ki ve eskisi gibi takip edemiyorum. Aslında maillerden hala haberdar ediyor sağolsun, şimdi de Kadir Has’ta Film Drama masteri yapmaya başladığından, ben de master yaparken bir şekilde mail gruplarına girmişim İletişim Bilimleri’nde olduğum halde, iyi ki de girmişim bir sürü etkinlikten haberim oluyor. Bu yeni oyunun oyun günleri de oradan geldi.

Oyunun konusuna gelince, tanıtım metni şöyle:

Kasvetli bir gecede, yarattığı karakteri evinin oturma odasında bulan bir yazar… Soruları olan ama yanıtları olmayan, talepleri olan ama tatminleri olmayan bir “Adam”

İnsan kendinden kaçabilir mi? Peki ya geçmişinden? Sorumluluk sahibi olmak mı daha kolay yoksa sorumluluktan kaçmak mı? Herkes ikinci bir şans mı ister? Pişman olduğu için mi af diler insan, yoksa yeniden pişman olabilmek için mi?
“Adam” bu soruların yanıtlarını sizlere vermiyor. Ama çok daha fazlasını soruyor…

 8 Ocak 2012 Pazar, 18:00 – Oyuncular Cem Safran Sahnesi

15 Ocak 2012 Pazar, 18:00 – Oyuncular Cem Safran Sahnesi

22 Ocak 2012 Pazar, 18:00 – Oyuncular Cem Safran Sahnesi

Tiyatro Timis sezonun son oyununda, yine Moliere’in Hastalık Hastası oyununun komik tiplerini, kuklalar ve oyuncuların iş birliği ile yeniden sahneye taşıyor. Yaşlı ve zengin olan Argan, huysuz bir “Hastalık Hastası”dır. Olaylar Argan ile, paraya zaafı olan ikiyüzlü genç karısı Beline, babasına düşkün, kültürlü kızı Angelique, Argan’a hatalarını göstermeye çalışan, akıllı ama bir o kadar da palavracı kardeşi Beralde,  Angelique’in aşığı Cleante ve işbilir hizmetçi Toinette arasında geçiyor.

Ben bu oyunu da Boğaziçi Oyuncuları’ndan izlemiştim, üniversitedeyken. Çok tiyatroya gidermişim önceden, zaman zaman ara veriyorum. Son zamanlarda da bayağı bir ara vermişim tiyatroya bu yazıyı yazarken bunu farkettim. En son Testosteron’u izlemiştim Oyun Atölyesi’nde sanırım sonra bir oyuna gitmedim.

Bu arada Hastalık Hastası 1 Şubat Çarşamba saat 20:30 ‘da Maya Sahnesi’nde. Maya Sahnesi İstiklal Caddesi’nde Halep Pasajı’nda Atlas Pasajı’nın karşısında.

Son oyunumuz, Bernarda Alba’nın Evi. Konusu şöyle: İspanya İç Savaşı’nda faşist rejim askerleri tarafından “eşcinsel bir komünist” olduğu gerekçesiyle infaz edilen Lorca, bu oyunda kurguladığı “ev” ile iç savaş öncesi maruz kaldığı toplumsal yapıyı adeta yeniden betimler. Bu kendi içine hapsolmuş yapıda tutkularının peşine düşenler için trajedi kaçınılmazken, arzularını dizginleyebilenler, sustukları sürece, ne kendilerini ne de düzeni tökezletirler.
Evin “erkeğinin” ölümü üzerine sekiz yıl sürecek bir yas ilan eden Bernarda, beş kızını ve kendini ata ocağına hapseder. “Artık kapılardan, pencerelerden hava bile sızmayacaktır içeri”. Çünkü “dedesinin evinde de böyle olmuştur, babasının evinde de”. Babaları ile birlikte diri diri gömülen bu beş “dilsiz kurbağa” için ise susmak ve beklemek dışında bir seçenek yoktur. Ne yapmaları gerektiğini bil(e)mezler,  eyleme geç(e)mezler. Yaşarken yavaş yavaş çürürler.
Bernarda Alba’nın Evi, insanın kendi elleriyle inşa ettiği bir cehennemin tasviri. Oyunu Abdullah Cabaluz yönetiyor.

Tarih / Saat / Yer :   4 Ocak 2012, Çarşamba /20:30
18 Ocak 2012, Çarşamba / 20:30
Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü Tiyatro Salonu

14 Ocak 2011, Cumartesi /20:30
Kumbaracı50
(Kumbaracı Yokuşu No:50 Beyoğlu)

28 Ocak 2011, Cumartesi /20:30
SahneHal

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.