Contemporary İstanbul Fuarı 6 Yaşında

Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, 6.yılında 24-27 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve yanındaki İstanbul Kongre Merkezi’nde toplam 12.500 m2’lik bir alanda gerçekleştirilecek.

Dört gün boyunca sürecek olan Contemporary İstanbul, ulusal ve uluslararası galerileri, tüm dünyadan gelen sanatçıları, koleksiyonerleri, müze müdürlerini, küratörleri, sanat eleştirmenlerini, basın mensuplarını ve sanatseverleri konuk edecek.

Fuar boyunca çağdaş sanatın bugünü ve yarınının tartışılacağı CI Dialogues Konferans Serisi’nde Türkiye’den ve uluslararası çevreden koleksiyonerler, sanatçılar, sanat kurumu yöneticileri, sanat eleştirmenleri panel ve konuşmalara katılacaklar; Sotheby’s Institute of Art, Londra Sanat Yönetimi Programı Başkanı Dr. Iain Robertson çağdaş sanat merkezleri ve sanat yönetimine dair bir sunum yapacak. Contemporary Istanbul Danışma Kurulu Üyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Akay’ın moderatörlüğünde Akbank Sanat Direktörü Derya Bigalı ve İKSV Direktörü Görgün Taner ile beraber sanat kurumlarının geleceği tartışılacak. Arkas Koleksiyonu Sanat Danışmanı Karoly Aliotti’in moderasyonunu yaptığı “Bir Sanat Koleksiyonu Yaratmak” bölümünde Küratör  Başak Şenova, Proje 4L Kurucusu ve Koleksiyoner Can Elgiz, Erste Group Sanat Koleksiyonu Danışmanı ve Küratör Walter Seidl ile Sanat Danışmanı- Küratör Hans Irrek sanat koleksiyonları hakkında farklı bakış açılarını sergileyecekler. CI Dialogues’un 3. günü (26 Kasım) Körfez Bölgesi Ülkeleri’ne ayrılacak;“Körfez Bölgesi’nde Yeni Bir Şeyler Oluyor”başlıklı panelde Art Dubai Direktörü Antonia Carver, Harper’s Bazaar Art Arabia Editörü Arsalan Mohammad, Abraaj Capital Art Prize Küratörü Laura Egerton; Katar Program Koordinatörü Emin Mahir Balcıoğlu moderatörlüğünde Körfez Ülkeleri sanatını tartışacak.

Daha geniş alan daha fazla sanat

Contemporary İstanbul’da bu seneden itibaren “Küratöryel Sergi” bölümü yer alacak; katılımcı galeri sanatçılarının eserleri Contemporary Istanbul desteğiyle genç bir küratör tarafından bir araya getirilerek seçki oluşturulacak ve galeri sergileme alanlarının dışında fuar alanında sergilenecek. Bu sene “Küratöryel Sergi” kapsamında Selin Turam T/here isimli serginin küratörlüğünü yapıyor. Serginin amacı günümüz sanatında ve kültüründeki çağdaş sorunlara ışık tutmak ve nesnenin hızla değişen ortamda nasıl evrildiğini yorumlamak, aynı zamanda çağdaş sanat ortamının, anlatının durmak bilmeyen hareketiyle nasıl başa çıktığını araştırmak. Seçkide Tony Cragg, Renata Poljak, Maitha Huraiz, Imran Channa, Haleh Anvari, Erdağ Aksel, Meeson Pae Yang ve daha birçok sanatçının eserleri yer alıyor.

Şehir, insan, beden ve kültüre dokunan 3 çarpıcı seçki

Video Cube alanında gösterilmek üzere katılımcı galeriler tarafından gönderilen videolar Kurye Video Organizasyonu’ndan Irmak ve Ceren Arkman’ın seçim ve kürasyonu ile üç gösterim programı altında toplanıyor. “Şehir ve Sosyal İnsan” başlıklı ilk seçki, içinde yaşadığımız şehirlere ve sosyal hayatta üstlendiğimiz rollere odaklanıyor. “Siyasal ve Kültürel İkonlar” başlıklı ikinci seçki, hayatı algılayışımızda büyük öneme sahip simge ve ikonlara farklı gözlerle bakmayı deniyor. Üçüncü seçki; “Parçalanmış Beden ve Benlik” beden ve benliğin parçaları üzerine videoları bir araya getiriyor.

Tekrar izlenmesi gerekenler ve ilkler bir arada

Geçen yıl Contemporary İstanbul’da Ermeni sanatçıların Türk sanatseverlerle buluşturulduğu “Ermenistan’dan Sanat” sergisi bu yıl da yeni eserler ve sanatçılarla tekrar sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Bu yıl fuarda Ermeni sanatçılardan Ruben Grigorian, Sarkis Hamalbashian, Gabriel Manoukian eserlerine yer veriliyor.

Ayrıca Komet’in 70. Yaşı tablo, video seçkisinden oluşan ve sanatçının ilk kez sergilenecek 27 eserine yer verilen ‘ O DEĞİLSE BAŞKASIDIR’ – ‘ESRARENGİZ’ başlıklı bir sergiyle kutlanıyor.

Günlük hayatın içine karışan sanat

Contemporary Istanbul bu sene İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nın sınırlarını aşıyor. İlk defa fuar kapsamında 3 eser Nişantaşı çevresinde sergileniyor, sanat kamusal alanlara karışıyor. Versaille Sarayı’ndaki heykel yerleştirmeleriyle tanınan Fransız sanatçı Bernar Vedet’in (Riff Art Project / Paris- İstanbul) “Klasik Yay” isimli heykeli Apdi İpekçi Caddesi’nde sergilenecek. İspanyol sanatçı Carlos Aires’in (Mario Mauroner Contemporary Art, Viyana) “Acı” isimli renkli yerleştirmesi The Sofa Hotel’in ön cephesinde görülebilecek. Azade Köker’in “Bayrak/Göz” isimli yerleştirmesi Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Girişi’nin simgelerinden olacak.

Sanat ve eğlence aynı sahnede

Contemporary İstanbul 6. yılını kutlarken 23 Kasım Çarşamba açılış akşamında 4 sıra dışı ses ve sahne performans sanatçısını ağırlıyor; Renissance Man ile beraber Tal Isaac, Voin De Voin, Erdem Helvacıoğlu ve Özgür Erkek ziyaretçilere bu önemli akşamda unutulmayacak bir deneyim yaşatacak. İstanbul Kongre Merkezi’nde Erdem Helvacıoğlu ve Tal Isaac- Renaissance Man gerçek ses elementlerinden ilham aldıkları özel ses performanslarını sergileyecekler. Lütfi Kırdar’daki açılış performansı Özgür Erkök’ün ‘Otozit Parazit’ isimli kostümlü sahne performansı ve Bulgaristan asıllı Alman sanatçı Voin De Voin’in dilin olası çağrışımlarından esinlendiği “PLAY” isimli performansını bir araya getirecek.

Contemporary Istanbul 26 Kasım Cumartesi gecesi FG 93.7 işbirliğiyle tüm sanatseverleri, The Hall Urban Style’da buluşturacak. “The Night Destination”da FG 93.7 DJ’lerinden Orkun Bozdemir ve Low Earth bu gecenin keyifli müziğinin yaratıcısı olacak.

 

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.