HIV ‘e Karşı Pozitif Düşün

Fotoğraf:Dilan Bozyel

Ortaya çıktığı andan beri insanların korkulu rüyası olan AIDS, ilk başlarda toplumda hoş karşılanmadı. HIV pozitif olan insanlar toplum dışına itildi. Aslında, HIV pozitif olmak bir ahlak suçu değil, tıbbi bir sorun.

Peki ne demek HIV?

Human Immunodeficiency Virüs yani İnsan Bağışık Yetmezliği Virüsü.

Bu virüsün insanlara bulaşması halinde de zayıflayan savunma gücü sonucu vücudun bazı mikrop ve hastalıklara karşı daha duyarlı hale gelmesi söz konusu.

AIDS ‘in açılımı ise, Acquired Immune Deficiency Syndrome yani Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu. HIV’in neden olduğu hastalıklar bütünü aslında AIDS. Fakat tedavi edilmediği durumda!

Çoğu insan AIDS’in tedavisi olmadığını sanıyor hala, ama aslında 1996’dan beri tedavisi mümkün. Kimin HIV pozitif olacağı belli değil ve AIDS ile yaşayan insanları toplumdan dışlamak, yanlış bilgiden veya tamamen bilgisizlikten doğan ön yargı ve ayırımcılığa artık bir son vermek ve toplumsal bilinç oluşturmak gerekiyor.

Buna bir katkıda bulunabilmek için de, “Bize İyi Kalbin Gerek” fotoğraf sergisi Miray Uçar ve Styleboom tarafından “SorumluBlog” Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında HIV/AIDS’e dikkat çekmek amacıyla oluşturuldu. Fotoğraf Sanatçısı Dilan Bozyel tarafından görüntülenen 20 Sosyal Medya yazarı projeye katkıda bulundu.  Hepsi birbirinden farklı 20 karakter tek bir amaç için kamera karşısına geçti. Kimi bebek sahibi olacak bir HIV Pozitif taşıyıcısını temsil etti kimi de,  HIV pozitifle yaşayanların da evlenebileceğini vurgulamak için üzerine gelinliğini geçirdi. Bu karelerin hepsi ayrımcılığa yer olmayan tek bir piknik örtüsünün üzerinde gerçekleşti. Projede yer alan herkesin vücüdu HIV/AIDS’in simgesi olan kırmızı kurdelelerle süslendi.  Makyaj ve ve Body Paint projenin ana sponsoru olan M.a.c kozmetik tarafından gerçekleştirildi. Siz de bu fotoğraflardan oluşan sergiyi 1-15 Ekim tarihleri arasında Taksim metro çıkışı yürüyen bantlar katında ziyaret edebilirsiniz.

Moda dünyasının backstage otoritesi M.A.C Kozmetik M.A.C AIDS Fonu faaliyetleri çerçevesinde projenin ana sponsoru olurken HIV ve AIDS ile yaşayan kişilere destek vermek adına Türkiye’de faaliyet gösteren Pozitif Yaşam Derneği projeyi destekliyor.

Detaylı Bilgi için: www.sorumlublog.com

 facebook.com/sorumlublog

 twitter.com/sorumlublog

En gerçek ve en doğru bilgilere ulaşmak içinse: http://pozitifyasam.org/ adresini ziyaret edin.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.