İstanbul Modern’de Kanada Filmleri

İstanbul Modern Sinema’nın, 17-27 Şubat tarihleri arasındaki konukları Kanada Büyükelçiliği iş birliğiyle Kanada sinemasının son yıllarından kimlik odaklı filmleri. Programın başlığı “Yalnız Değildim”.

Programda Woody Harrelson’ın oynadığı Muhafız’dan, katıldığı her festivalden ödülle dönen Annemi Öldürdüm’e uzanan altı film yer alıyor.

Kanadalı yönetmen Xavier Dolan’ın 20 yaşında gerçekleştirdiği ve otobiyografik ögeler taşıyan, yapımcılığını ve başrol oyunculuğunu da üstlendiği Annemi Öldürdüm,  hem açık sözlü anlatımı hem de sinematografik ustalığıyla, Cannes Film Festivali’ndeki gösteriminin ardından büyük yankı uyandırmış ve dünya festivallerinden sayısız ödül kazanmış.

Annemi Öldürdüm / J’ai tué ma mère

2010

Yönetmen: Xavier Dolan, 95’, Renkli

Lise öğrencisi Hubert’in annesiyle çetrefilli bir ilişkisi vardır. Bir yandan sürekli kavga ettiği annesine dair her şeyden nefret eder ve onu küçümserken, diğer yandan onu sever ve samimi bir karşılık bulmayı bekler. Bu aşk/nefret ilişkisinin kafa karışıklığıyla Hubert ergenliğin gizemlerine sürüklenir. Kanadalı yönetmen Dolan, henüz 20 yaşında gerçekleştirdiği ve otobiyografik ögeler taşıyan bu ilk filminin yapımcılığını ve başrol oyunculuğunu da kendisi üstleniyor. Hem açık sözlü anlatımı hem de sinematografik ustalığıyla Annemi Öldürdüm, Cannes Film Festivali’ndeki gösteriminin ardından büyük yankı uyandırmış ve dünya festivallerinden sayısız ödül kazanmış.

Kanada sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Denys Arcand’ın Karanlığın Gölgesinde filmi keskin toplum eleştirisiyle,  pop star olma hayalleri kuran ve zamanla gerçekle bağlarını koparan Jean-Marc’ın hikâyesini keyifli bir kara komediye dönüştürüyor.

 

Karanlığın Gölgesinde / The Age of Ignorance, 2007

Yönetmen: Denys Arcand, 104’, Renkli

Kanada sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Denys Arcand, pop star olma hayalleri kuran ve zamanla gerçekle bağlarını tümden koparan Jean-Marc’ın gerçeklikle fantezi arasında gidip gelen hikâyesini anlatıyor. Gerçekte başarısız bir baba ve koca olan, gizlice sigara içen bu sıradan memur, fantezilerinde parlak zırhlı şövalye, kadınları parmağında oynatan başarılı bir sahne yıldızı ve yazardır. Karanlığın Gölgesinde, dozu yerinde politik mesajları, keskin toplum eleştirisiyle keyifli bir kara komedi.

Yönetmen Peter Stebbings, duruşu ve konusuyla Taksi Şoförü’ne yakın duran Muhafız’da Woody Harrelson’ın canlandırdığı sıradan bir adamken kostüm giyerek kendini halkını korumaya adayan süper kahraman sanan Arthur Poppington’ın öyküsünü içten bir dramla aktarıyor.

Muhafız / Defendor, 2009

Yönetmen: Peter Stebbings, 95’, Renkli

Sıradan bir adamken üstüne kostüm giyerek kendini halkını korumaya adayan süper kahraman sanan Arthur Poppington’ın (Woody Harrelson) öyküsü. Tek isteği dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek olan Defendor, karşısına çıkan genç bir fahişeye yardım eder, ancak gerçek tehlike karşısında çok da şansı olmayacaktır; başı gerçekten belaya girince mahkemeye çıkmak ve psikoloğa hesap vermek zorunda kalır. İlk bakışta ufak bütçeli bir süperkahraman filmi ya da komedi gibi dursa da aslında duruşu ve konusuyla daha çok Taksi Şoförü’ne (Taxi Driver) yakın duran Muhafız, başta Harrelson olmak üzere tüm karakterlerin ekranı sahiplendiği içten ve derin bir dram.

Yönetmen François Delisle, ilk filmi İki Kere Kadın ile kocasından şiddet gören bir kadının oğluyla birlikte yeni bir hayat kurma savaşını iz bırakan bir dramla sunuyor.

İki Kere Kadın / Twice A Woman, 2010

Yönetmen: François Delisle, 94’, Renkli

İz bırakıcı bir feminist dram! Kocasından yediği son dayakla ciddi bir tehlike atlatan Catherine, oğlunu yanına alarak evden kaçmaya, yeni bir hayat kurmaya karar verir. Yeni kimliğiyle Quebec’in tutucu mahallelerinden kuzeydeki ormanlık bölgeye kadar çeşitli yerlerde barınmaya çalışır. Korkudan güvene, güvenden umuda doğru uzanan yolculuğunda Catherine, yeni adıyla Sophie’nin kim olduğunu, ne istediğini yeniden tanımlaması gerekecektir. Delisle, bu ilk filmiyle eleştirmenlerden tam not aldı.

Yönetmen Sarah Polley’nin Toronto ve Sundance film festivallerinde gösterilen, 2008 yılında En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu dallarında Oscar’a aday olan, Julie Christie’nin bu filmdeki rolüyle 65.Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandığı Ondan Uzakta, Alzheimer olan 44 yıllık evli Fiona’nın kocasıyla birlikte bu hastalıkla mücadelesini yansıtıyor.

 

Ondan Uzakta / Away From Her, 2006

Yönetmen: Sarah Polley, 110’, Renkli

Fiona kocasıyla 44 yıldır evlidir. Ormandaki evlerinde emekli hayatı yaşayan çiftin yaşamı Fiona’nın Alzheimer’a yakalanmasıyla sarsılır. İkisinin bu hastalıkla baş etme mücadelesini anlatan titizlikle işlenmiş dram, hassas bir konuyu hakkıyla taşıyan oyunculuklarla daha da güçleniyor. Melankoliyle mizahın buluştuğu bu öykü yüreğinize dokunacak!

Yeryüzü Cenneti / Heaven On Earth, 2008

Yönetmen: Deepa Mehta, 106’, Renkli

Neşeli ve duyarlı bir kadın olan Chand görücü usulü evlenerek Hindistan’dan, yabancı ve heyecan verici olan bir ülkeye, Kanada’ya taşınır. Ancak, kendisi de göçmen olan ve sosyal yükümlüklerin altında ezilen kocasından ve ailesinden fiziksel ve duygusal şiddet görür. Ayak uyduramadığı dünyanın ortasında şıkışıp kalan Chand hayal dünyasına sığınmayı seçer. Hint sinemasının tanınmış muhalif yönetmeni Mehta, bu filminde sınıf, ırk ve cinsiyet ayrımının ötesinde törelerin ağırlığı, aile içi şiddet gibi temaları irdeliyor. Renkli ve fantastik öğelerle süslü filmin başrol oyuncusu Preity Zinta, 2008 Chicago Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” seçilmiş.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.