En Sevdiğim Film Festivali

Bu sene 10. kez yapılan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali 17-27 Şubat tarihleri arasında yine bağımsız sinemaseverleri bir araya getirecek. Benim de 6 senedir kaçırmadığım bir festival bu. FilmEkimi’ni de severim ama !f İstanbul’un yeri başka. Tabii bir de Nisan’da yapılan İstanbul Film Festivali var. 🙂

Hatırlıyorum da, ilk kez gitmeye karar verdiğimde kendime upuzun bir film listesi çıkarmıştım. Biletleri almaya gittiğimde sadece gündüz seanslarının 3 lira olduğundan haberim yoktu. Ben hepsini 3 lira sanıyordum ve rahat rahat bütün istediğim filmleri, galalar dahil listeme eklemiştim. Sonra biletleri almak için listemi adama verdiğimde bana öyle bir fatura çıkarmıştı ki, bilmediğim anlaşılmasın diye biletlerin hepsini gerçek fiyatlarıyla almıştım. 🙂 Tabii aradan 6 sene geçti, hem öğrendim o tecrübeyle hem akıllandım 🙂

Henüz ayrıntılı olarak inceleyemedim listeyi ama öncelikle daha önceden montajı sırasında izleme şansı bulduğum Atlıkarınca / Merry-go-round filminin son halini, Mart ayında gösterime girmeden !f’te izlemek istiyorum. Gerçekten çok etkileyici bir hikayesi var.

Hepsi Senin İyiliğin İçin, muhafazarkarlığın anlatıldığı 9 kısa filmden oluşan bir film seçkisi, merak ettim izlemek istiyorum.

I’m Still Here, Ne Kadar Kurgu O Kadar Gerçek bölümünden izlemek istediğim filmlerden. Sonra Sesli Yaşam adında bir bölüm var bu sene festivalde. Müzik grupları ve müzisyenlerin yaşayışıyla ilgili, daha önce de Rolling Stones’un falan turnelerini anlatan filmler izlemiştim festivalde, bu sene bunu biraz genişletmişler. Bu tarzda daha fazla film koymuşlar. Bunlara da bir göz atacağım.

Retrospektif kısmında eski filmlerden bir seçki var ve o listede iki merak ettiğim film var. Biri 24 Saat Parti İnsanları, diğeri ise Bilek kesenler: Bir Aşk Hikayesi.

Hit filmlerden daha seçim yapamadım. Ama The Kids are All Right‘ı izlermişim gibi geliyor. Diğerlerini de inceleyip listeme ekleyeceğim.

Daha filmlerin hepsine bakamadım. Önerileriniz varsa benimle paylaşabilirsiniz. Hem belki bazılarına birlikte gideriz.

Bu arada, biletler yarın/5 Şubat’ta satışa sunuluyor bunu da belirterek yazıma son vereyim 🙂

En Sevdiğim Film Festivali” için 2 yorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.